Notowania

zamach w nigerii
25.12.2011 12:38

Zamach w kościele w Nigerii. Brakuje karetek

Nie wiadomo ile osób znajdowało się w kościele św. Teresy, gdy eksplodował ładunek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(S Martin/CC/Flickr)

*W stolicy Nigerii, Abudży w kościele katolickim eksplodował rano ładunek wybuchowy. Zginęło co najmniej 27 osób. Do kolejnych eksplozji doszło przy kościołach w miastach Gadaka, Damaturu i Jos, gdzie zginęła jedna osoba.*

[Aktualizacja: 14:22]

Silna eksplozja wstrząsnęła rano świątynią w Madalli - gęsto zaludnionej dzielnicy na peryferiach Abudży - podała nigeryjska agencja ds. sytuacji kryzysowych (NEMA). Oficjalne źródła, na które powołuje się AP, podały, że kilka godzin po zamachu w stolicy w innym niespokojnym mieście Nigerii - Jos - rozległy się dwie eksplozje w pobliżu kościoła. W Abudży zabrakło ambulansów do ewakuowania ich z miejsca ataku.

NEMA na razie nie jest w stanie podać konkretnych informacji na temat liczy zabitych i rannych oraz skali zniszczeń w Abudży. Nie wiadomo, ile osób znajdowało się w kościele św. Teresy, gdy eksplodował ładunek. Do zorganizowania zamachów na kościoły przyznała się radykalna organizacja islamska Boko Haram.

Nazwa ta oznacza _ zachodnia edukacja to świętokradztwo _. Boko Haram stała za licznymi atakami przypuszczanymi w minionym tygodniu w dwóch północno-wschodnich stanach Nigerii. W zamachach tych i w starciach z siłami bezpieczeństwa, które nastąpiły w czwartek i piątek, zginęło około 100 osób. Wczoraj podczas walk radykalnych islamistów z wojskiem i organizacjami paramilitarnym w północno wschodniej Nigerii śmierć poniosło ponad 70 osób.

W stanie Yobe, gdzie również zaatakował Boko Haram, zginęło co najmniej 50 osób. W stolicy sąsiedniego stanu Borno - mieście Maidiguri co najmniej trzy kościoły legły w gruzach, gdy terroryści z Boko Haram obrzucili je ładunkami wybuchowymi.

Boko Haram przyznała się do zorganizowania krwawych zamachów 24 grudnia 2010 roku, w których zaatakowano wiele kościołów. W Wigilię Bożego Narodzenia ubiegłego roku w Nigerii zginęło ponad 40 osób, a nazajutrz w dwóch kościołach kolejne sześć.

Boko Haram bywa określana jako sekta. Brutalnymi metodami, uciekając się do mordów i zamachów walczy ona o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (szariat obowiązuje w północnych stanach, gdzie mieszka znacznie więcej muzułmanów). Na północnym-wschodzie kraju, zwłaszcza w Jos często dochodzi do starć między chrześcijanami i muzułmanami.

Czytaj więcej wiadomości z Nigerii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t112145.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;w;nigerii;obrzucili;koscioly;bombami,20,0,996628.html) Obrzucili kościoły bombami. 70 osób nie żyje Islamskie bojówki Boko Haram prowadzą na północy kraju kampanię zabójstw i zamachów bombowych, domagając się wprowadzenia szariatu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t45434.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosnie;liczba;ofiar;zmachu;w;nigerii,117,0,898677.html) "To atak przeciwko światowemu pokojowi" Odpowiada za niego islamistyczna grupa bojówkarska domagająca się wprowadzenia szariatu w całym kraju.
Tagi: zamach w nigerii, nigeria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz