Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach w Mińsku. Zatrzymano kilka osób

0
Podziel się:

Wybuch w metrze miał siłę od 5 do 7 kilogramów trotylu.

Zamach w Mińsku. Zatrzymano kilka osób
(PAP/EPA)
bECMDUaJ

Zatrzymano kilka osób, które mogą mieć związek z aktem terrorystycznym w mińskim metrze - poinformował Andrej Szwed, zastępca prokuratora generalnego Białorusi.* *We wczorajszym zamachu w stolicy Białorusi zginęło 12 osób. 9 z nich udało się już identyfikować. Ranne zostały 204 osoby, z których 157 z nich trafiło do szpitali. Przeszło 20 jest w stanie ciężkim.

aktualizacja: 12:45

Białoruskie MSW sporządziło już portrety pamięciowe dwóch podejrzanych w sprawie poniedziałkowego zamachu w mińskim metrze - podała telewizja STV. Według KGB otrzymano informacje dotyczące najbardziej prawdopodobnego sprawcy wybuchu. - _ W wyniku podjętych działań operacyjnych i śledczych pojawiły się informacje o najbardziej prawdopodobnym sprawcy. Osoba ta jest poszukiwana _ - powiedział rzecznik białoruskiego KGB Aleksandr Antanowicz.

bECMDUaL

Eksperci, na których powołują się media, twierdzą, że ładunek był sporządzony z nietypowego dla współczesnych terrorystów materiału - prochu. Cytowani specjaliści uważają, że wskazuje na to charakter obrażeń ofiar, czyli poparzenia skóry. Prawdopodobnie ładunek został odpalony zdalnie.

Białoruskiej milicji w prowadzeniu śledztwa mają pomagać rosyjscy specjaliści z Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Z kolei do szpitali przyjedzie grupa lekarzy z Moskwy.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oznajmił, że Białorusi _ rzucono bardzo poważne wyzwanie , na które należy _ adekwatnie odpowiedzieć _. Na naradzie rządowej powiedział szefowi KGB, że ten " iesie osobistą odpowiedzialność za wyjaśnienie sprawy karnej _. Łukaszenka wysnuł dwie wersje tragedii. - _ Ja nie wykluczam, że nam ten prezent został przywieziony z zewnątrz. Ale nam trzeba popatrzeć również na siebie _ - powiedział prezydent Białorusi.

Do eksplozji doszło wczoraj o godzinie 17.54 czasu miejscowego, czyli 16.54 czasu polskiego, na stacji Oktiabrskaja w centrum Mińska. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Białorusi, gen. Anatol Kuleszou, wybuch miał siłę od 5 do 7 kilogramów trotylu.

bECMDUaR

Nie jest jasne, czy eksplozja nastąpiła na peronie, czy w wagonie metra. Niektórzy świadkowie opisują, że słyszeli trzask i że niemal nie było ognia, ale pojawiło się dużo gęstego dymu. Ludzie, którzy wydostali się z metra, mówią o wielu pokaleczonych, niektórzy widzieli zmasakrowane ciała.

Zobacz także: Zobacz jak wyglądało metro zaraz po wybuchu:

Podczas ewakuacji nie doszło do paniki, ludzie wychodzili wyjściami podziemnymi z metra, pomagając innym, którzy nie mogli iść sami. Służby ratunkowe pojawiły się krótko po tragedii. Niektórym poszkodowanym udzielono pomocy na miejscu.

bECMDUaS

"Potrzebna jest adekwatna odpowiedź"

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zamach;w;bialoruskim;metrze;12;osob;nie;zyje,galeria,5250,0.html)Na naradzie z szefami resortów siłowych prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oznajmił: _ Potrzebna jest adekwatna odpowiedź i trzeba znaleźć tę odpowiedź _. Wezwał do ustalenia _ komu nie spodobała się stabilność i spokój na Białorusi _. Polecił również szefowi KGB _ przeanalizowanie wszystkich faktów _ i sprawdzenie, czy zdarzenie nie ma związku z wybuchem w Mińsku 3 lipca 2008 roku. _ - Być może są to ogniwa tego samego łańcucha _ - powiedział.

W nocy z 3 na 4 lipca 2008 roku w Mińsku doszło do wybuchu ładunku domowej roboty na koncercie plenerowym z okazji Dnia Niepodległości. Rannych zostało ponad 50 osób. Doszło wówczas do zatrzymań opozycjonistów; sprawców tego zamachu dotąd nie wykryto.

Opozycja się boi

Łukaszenka nakazał wzmocnienie środków bezpieczeństwa a ministerstwu obrony - sprawdzenie stanu w magazynach materiałów wybuchowych i amunicji. Zalecił skorzystanie z pomocy lekarzy, ekspertów i służb bezpieczeństwa Rosji.

bECMDUaT

Z podanych dotąd informacji wynika, że wśród ofiar śmiertelnych nie ma obywateli obcych państw. Ambasada RP w Mińsku twierdzi, że brak informacji by wśród ofiar byli obywatele polscy.

- _ Po pierwszych informacjach o tragedii białoruska opozycja wyraziła obawę, że wydarzenia te mogą być pretekstem dla władz do zaostrzenia kursu _ - powiedział wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński, który przebywa w Mińsku.

Ukraina zaostrzyła środki bezpieczeństwa

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaostrzyła dziś środki bezpieczeństwa w związku z zamachem, do którego doszło dzień wcześniej w metrze w Mińsku, stolicy Białorusi - poinformowało centrum prasowe SBU.

bECMDUaU

- _ Zaostrzono środki bezpieczeństwa w obiektach transportu publicznego oraz w miejscach, gdzie gromadzą się ludzie _ - poinformowano.

Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wydał wczoraj oświadczenie, w którym przekazał kondolencje rodzinom zabitych i życzył szybkiego powrotu do zdrowia rannym. Podkreślił, że przyczyna eksplozji musi zostać _ w pełni wyjaśniona _.

W związku z tragedią, do Mińska napływają kondolencje z całego świata. Jutro w stolicy Białorusi będzie obowiązywała żałoba.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t93514.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybuch;w;metrze;w;minsku;co;najmniej;7;zabitych,237,0,810477.html) Wybuch w metrze w Mińsku. Co najmniej 7 zabitych Ponad 80 osób jest rannych, 50 trafiło już do szpitali. Eksplodował ostatni wagon pociągu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t135945.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielki;wybuch;w;jerozolimie;jest;wielu;rannych,89,0,799321.html) Wielki wybuch w Jerozolimie. Jest wielu rannych Do eksplozji doszło przed dworcem autobusowym, w żydowskiej części miasta. Bombę podłożono w budce telefonicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialoruski;rezim;blokuje;strony;opozycji,106,0,810346.html) Białoruski reżim blokuje strony opozycji Prokuratura generalna Białorusi zaleciła ograniczenie dostępu do dwóch opozycyjnych portali internetowych: Karty-97 i Biełorusskiego Partizana.
bECMDUbm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)