Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy w iraku
13.06.2012 09:40

Zamachy w Iraku. Dziesiątki zabitych

W serii zamachów terrorystycznych zginęły co najmniej 44 osoby - poinformowały irackie źródła policyjne i medyczne. To kolejne ataki w ostatnich dniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

W serii zamachów terrorystycznych zginęły co najmniej 53 osoby - poinformowały irackie źródła policyjne i medyczne. To kolejne ataki w ostatnich dniach.

[aktualizacja 11:50]

Co najmniej 18 osób poniosło śmierć, gdy cztery bomby wybuchły w Bagdadzie. Celem zamachu byli szyici, którzy zbierali się przed procesjami i innymi uroczystościami religijnymi z okazji rocznicy śmierci średniowiecznego imama Musy al-Kadima. Imam jest pochowany w mauzoleum w północnej części stolicy Iraku.

W Hilli, w środkowej części kraju, dwa ładunki wybuchowe eksplodowały przed restauracjami, gdzie lubią spotykać się policjanci. Jedna bomba została zdetonowana przez zamachowca samobójcę. Zginęły 22 osoby, a 38 odniosło obrażenia. W zamieszkanym głównie przez szyitów mieście Balad, na północ od Bagdadu, cztery osoby poniosły śmierć w wyniku eksplozji dwóch samochodów pułapek.

Dzisiejsze zamachy były kolejnymi w ostatnich dniach w Iraku. W niedzielę co najmniej sześć osób zginęło, gdy dwa pociski moździerzowe eksplodowały na jednym z placów w stolicy, który wypełniony być szyickimi pielgrzymami.

Na początku czerwca 26 osób poniosło śmierć, kiedy zamachowiec samobójca zdetonował samochód pułapkę przed siedzibą szyickiej instytucji religijnej w Bagdadzie. Do ataku przyznało się Islamskie Państwo w Iraku (ISI), czyli sunnickie ugrupowanie rebelianckie powiązane z Al-Kaidą.

Analitycy podkreślają, że chociaż liczba aktów przemocy w Iraku spadła, to islamiści mający powiązania z Al-Kaidą wciąż dokonują ataków na szyitów, chcąc wywoływać napięcia na tle religijnym. W latach 2006 i 2007 podobne ataki doprowadziły kraj na krawędź wybuchu wojny domowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Irak: 35 zabitych w atakach bombowych Co najmniej 35 osób zginęło, a 28 zostało rannych w dwóch eksplozjach, do których doszło w mieście Tadżi 15 kilometrów od stolicy Iraku.
Tysiące osób na demonstracji. "Nie dla USA" Oficjalnie demonstracja została zorganizowana z okazji opuszczenia Iraku przez ostatnie oddziały wojsk USA.
Wybuchły samochody-pułapki. Zobacz, gdzie Bomby wybuchły w Mieście Sadra, dzielnicy w północno-wschodniej części Bagdadu.
Tagi: zamachy w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz