Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy w iraku
31.07.2013 23:01

Zamachy w Iraku. Około 1000 ofiar w lipcu

Jest to najwyższy bilans miesięczny od kwietnia 2008 roku - wynika z danych przekazanych dzisiaj przez iracki rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Jak sprecyzowano, śmierć poniosło 921 cywilów, policjantów i żołnierzy oraz 68 ludzi określanych jako terroryści. Obrażenia odniosło łącznie prawie 1,6 tys. osób z tej pierwszej grupy. Zdecydowana większość ofiar śmiertelnych to osoby cywilne, których było w lipcu 778.

Tylko w poniedziałek wybuchło co najmniej 16 samochodów pułapek, w tym 11 w Bagdadzie, zabijając około 60 osób głównie w strefach zamieszkanych przez szyitów - poinformowały źródła policyjne i medyczne. Według zachodnich źródeł dyplomatycznych iracka stolica była w lipcu sceną około 60 ataków z użyciem samochodów pułapek, podczas gdy w czerwcu odnotowano 23 takie zamachy.

W kwietniu 2008 roku, który był do tej pory najkrwawszym miesiącem, łączna liczba ofiar odnotowanych przez resorty spraw wewnętrznych, obrony i zdrowia wyniosła 1 428.

*Zamach bombowy w Iraku, z maja tego roku *

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/zamach-bombowy-w-iraku-g554621.html)

Od 2008 roku i zażegnania konfliktu na tle wyznaniowym między szyitami i sunnitami liczba ofiar zamachów spadała w Iraku. Jednak od wybuchu na wiosnę protestów mniejszości sunnickiej, uprzywilejowanej za czasów Saddama Husajna, przeciwko rządowi, kontrolowanemu przez szyitów, bilans na nowo zaczął rosnąć.

Czytaj więcej w Money.pl
Talibowie grożą dalszymi zamachami. Gdzie? Rząd tego państwa nie będzie uczestniczył w rozmowach pokojowych z talibami w stolicy Kataru w Dausze - zapowiedział dzisiaj urząd prezydenta Hamida Karzaja.
Sytuacja jest dramatyczna. Kilkadziesiąt ofiar Co najmniej 28 osób zginęło w zamachach bombowych i strzelaninie w Iraku - poinformowała policja w tym kraju.
"Unia będzie odpowiadać za ataki Izraela" Przywódca libańskiego Hezbollahu ocenił, że wpisanie zbrojnego skrzydła tego ugrupowania na unijną listę organizacji terrorystycznych czyni Unię odpowiedzialną za atak Izraela na Liban.
Tagi: zamachy w iraku, terroryzm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz