Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamachy w Pakistanie. Atak na pracowników programu szczepień

0
Podziel się:

Co najmniej sześć osób zginęło dzisiaj w Peszawarze, na północnym zachodzie Pakistanu, na skutek wybuchu bomby - poinformował portal BBC News.

Zamachy w Pakistanie. Atak na pracowników programu szczepień
(AP/Fotolink/East News)
bFeFFzpN

Zdaniem lokalnej policji atak był wymierzony w konwój pracowników rządowego programu szczepień przeciw polio.

Ładunek wybuchł w pobliżu jednego ze szpitali na obrzeżach miasta. Według BBC wśród zabitych jest czterech policjantów i dwóch członków lokalnego komitetu na rzecz pokoju, prorządowej formacji paramilitarnej walczącej z islamistycznymi bojownikami. Jechali oni w konwoju pracowników programu szczepień.

Według agencji Reutera atak był wymierzony w policjantów odpowiadających za bezpieczeństwo konwoju, a w wyniku napaści zginęły dwie osoby i ok. 20 odniosło obrażenia. AFP również informuje o dwóch zabitych, w tym o co najmniej jednym policjancie.

bFeFFzpP

Do ataku doszło w trzecim i ostatnim dniu programu szczepień prowadzonego pod egidą ONZ na przedmieściach Peszawaru. Pakistan to jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż dochodzi do zachorowań na polio (obok Nigerii i Afganistanu). Według działającej z ramienia ONZ organizacji Global Polio Eradication Initiative w ubiegłym tygodniu w Pakistanie odnotowano osiem nowych przypadków.

Rząd pakistański we współpracy z agendami ONZ prowadzi ogólnokrajowy program szczepień, który ma objąć około 34 mln dzieci poniżej piątego roku życia.

Podobne kampanie zdrowotne, zwłaszcza te wspierane przez organizacje międzynarodowe, są przyjmowane z podejrzliwością przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty bezzałogowe na cele.

Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień pakistański lekarz doprowadził wywiad USA do kryjówki szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena, który w efekcie został zabity przez amerykańskich komandosów. Niektórzy islamiści, w tym talibowie, sprzeciwiali się takim kampaniom, twierdząc także, że ich rzeczywistym celem jest sterylizowanie muzułmanów.

bFeFFzpV
Czytaj więcej w Money.pl
Pakistan uwolni afgańskiego taliba Prezydentowi Karzajowi zależy, aby Baradar wrócił do kraju, gdyż jest on przez władze postrzegany jako osobistość ciesząca się dostatecznie dużym szacunkiem, aby przekonać talibów do utrzymania pokoju.
Co najmniej 23 zabitych w zamachach Według źródeł policyjnych do wybuchu samochodu pułapki doszło też w pobliżu silnie strzeżonej Zielonej Strefy, w której mieszczą się budynki rządowe i ambasady.
W zamachach bombowych zginęły 43 osoby Na razie nikt nie zadeklarował odpowiedzialności za te ataki.
bFeFFzqq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)