Notowania

zamieszki w londynie
07.08.2011 07:11

Zamieszki w Londynie. Trwa dogaszanie pożarów

W londyńskiej dzielnicy Tottenham w nocy doszło do gwałtownych starć grup miejscowej młodzieży z policją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja 12:35

Po nocnych rozruchach w londyńskiej dzielnicy Tottenham, straż pożarna dogasza pożary. Policja zamknęła główną ulicę, na której demonstranci rabowali sklepy, podpalali śmietniki, samochody i budynki.

Do gwałtownych starć grup miejscowej młodzieży z policją doszło w następstwie zastrzelenia przez policję 29-letniego mężczyzny. Obecnie sytuacja wraca powoli do normy. Po zamieszkach, w szpitalach znalazło się co najmniej 9 osób, około 10. udzielono pierwszej pomocy na miejscu, jeden policjant odniósł poważny uraz głowy.

Rano i przed południem trwała jeszcze akcja straży pożarnej, dogaszającej co najmniej 6 budynków, które spłonęły doszczętnie. Jest wśród nich jeden duży 4-piętrowy budynek mieszczący bank na głównym skrzyżowaniu Tottenham.

Około 300 osób, w tym rodzina i krewni zastrzelonego mężczyzny, zebrało się przed posterunkiem policji przy głównej ulicy domagając się _ sprawiedliwości _. Protest miał pokojowy przebieg. Do zajść doszło po zapadnięciu zmroku. Grupy zamaskowanych młodych ludzi atakowały policjantów butelkami z benzyną, kamieniami i płonącymi pojemnikami na śmieci.

Napastnicy podpalili kilka budynków, a także wiele policyjnych aut. W ogniu stanął piętrowy autobus. W kilku sklepach wybito okna i splądrowano je. Nad ranem nad północnym Londynem unosiły się kłęby dymu.

Interweniowała policja konna i szturmowa oraz sześć wozów straży pożarnej. Niektóre ulice zamknięto dla ruchu. Naoczni świadkowie twierdzą, że w dzielnicy Tottenham nadal panuje zupełny chaos. Nie wiadomo, czy zajścia wywołała ta sama grupa, która protestowała wcześniej przed posterunkiem policji, czy też inna.

ZOBACZ RELACJĘ Z LONDYNU (BBC, ang):

29-letni Mark Duggan został zastrzelony w czwartek przy próbie aresztowania go. Z doniesień wynika, że był uzbrojony w broń palną i mógł zostać zabity w wyniku wymiany ognia. W miejscu, gdzie zginął znaleziono broń palną. Z policyjnego pistoletu oddano dwa strzały.

Policjant uczestniczący w wymianie ognia uszedł z życiem. Wygląda na to, że dzięki temu, że pocisk utkwił w policyjnym radiu, które miał przy sobie. Duggan jechał wynajętym samochodem z kierowcą.

Według komisji rozpatrującej skargi na policję, w akcji, w której zginał Duggan uczestniczyła policyjna jednostka operacyjna Trident, zajmująca się przestępczością z użyciem broni palnej wśród czarnej społeczności, oraz inna specjalna jednostka - CO19.

O protestach, manifestacjach i starciach - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113903.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuskie;nastolatki;starly;sie;z;policja,245,0,696053.html) Francuskie nastolatki starły się z policją W zamieszkach w Lyonie i na przedmieściach Paryża spalono samochody i zniszczono budynki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t130378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brytyjscy;studenci;znowu;protestuja,234,0,762602.html) Brytyjscy studenci znowu protestują Podczas demonstracji w Manchasterze doszło do starć z policją. Aresztowano 6 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t141864.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;sily;bezpieczenstwa;zabily;16;osob,156,0,853148.html) Syria: Siły bezpieczeństwa zabiły 16 osób Szesnaście osób zginęło w piątek w Syrii, gdy siły bezpieczeństwa użyły broni, by rozproszyć protestujących.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t140266.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;na;ulicach;barcelony;40;rannych,48,0,839984.html) Walki na ulicach Barcelony. 40 rannych Demonstranci od 12 dni okupowali Plac Kataloński, na którym rozbili namioty.
Tagi: zamieszki w londynie, policja, londyn, starcia, zamieszki, młodzież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz