Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamieszki w Tunezji. Nie żyje policjant

0
Podziel się:

W dzisiejszych starciach w Tunisie w trakcie protestów po zabójstwie przywódcy opozycji Szokriego Belaida zabity został 46-letni policjant.

Zamieszki w Tunezji. Nie żyje policjant
(PAP/EPA/STR)

W dzisiejszych starciach w Tunisie w trakcie protestów po zabójstwie przywódcy opozycji Szokriego Belaida zabity został 46-letni policjant - powiadomiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Ministerstwo podało w komunikacie, że policjant zmarł z powodu urazu klatki piersiowej; został zraniony kamieniami rzucanymi podczas operacji rozpraszania manifestantów.

W całym kraju zastrzelenie opozycyjnego polityka wywołało w środę falę przemocy. Po zmroku w Tunisie wciąż trwały zamieszki.

48-letni Belaid stał na czele opozycyjnej partii marksistowskiej o ideologii panarabskiej, Ruchu Demokratycznych Patriotów. Został zastrzelony w środę przed swoim domem w Tunisie. Zmarł w drodze do szpitala. Tożsamość sprawcy nie jest znana.

Belaid uchodził za zaprzysięgłego laickiego krytyka umiarkowanie islamistycznego tunezyjskiego rządu. Zabójstwo zapewne podsyci napięcia w kraju, którego droga od dyktatury do demokracji była stawiana jako przykład dla świata arabskiego - zaznacza agencja AP.

Premier Tunezji Hamadi Dżebali w środowym przemówieniu do narodu ogłosił, że utworzy rząd bezpartyjnych technokratów. Jak wyjaśnił, decyzję podjął z powodu fiaska trwających od miesięcy negocjacji między partiami koalicji rządowej w sprawie rozdziału najważniejszych tek w rządzie.

Z kolei opozycja w reakcji na zabójstwo Belaida ogłosiła, że wycofuje 90 swoich członków z konstytuanty, która obecnie pełni funkcję parlamentu i przygotowuje nową, porewolucyjną konstytucję.

W dwa lata od rewolucji, która obaliła prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego i zapoczątkowała arabską wiosnę w innych krajach regionu, Tunezyjczycy obarczają nowy rząd winą za brak poprawy warunków życia, w tym wzrost bezrobocia. Głównym partnerem gospodarczym Tunezji jest przeżywająca kryzys strefa euro.

Do napięć społecznych w Tunezji przyczyniają się też spory między środowiskami świeckimi a konserwatywnymi muzułmanami.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą mieli rząd technokratów. To pomoże? Rząd ten pozostanie u władzy do czasu wyborów, które odbędą się w najszybszym możliwym terminie.
Zaognia się sytuacja w Tunezji. Jutro strajk Już dziś w stolicy wybuchły gwałtowne starcia między dziesiątkami demonstrantów a policją. Opozycja zaapelowała o przeprowadzenie strajku generalnego.
Obrzucili prezydenta kamieniami Rząd stara się postawić na nogi gospodarkę, której szkodzi niestabilność i spadek obrotów handlowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)