Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamieszki w Turcji. Policja walczy z tłumem na placu Taksim

0
Podziel się:

Mundurowi rozpędzili część antyrządowych manifestantów. Przed południem siły porządkowe przejęły kontrolę nad placem, ale protestujący zebrali się tam znów po południu.

Zamieszki w Turcji. Policja walczy z tłumem na placu Taksim
(PAP/EPA)

Mundurowi rozpędzili część antyrządowych manifestantów. Przed południem siły porządkowe przejęły kontrolę nad placem, ale protestujący zebrali się tam znów po południu.

Według świadków oddziały prewencyjne policji użyły _ potoków gazu łzawiącego _, by zmusić manifestantów, którzy od ponad tygodnia okupują plac, do opuszczenia go. Część protestujących skryła się w wąskich uliczkach otaczających Taksim.

Policja posłużyła się też armatkami wodnymi, wypierając całkowicie manifestantów z północnej części placu. Starcia sił porządkowych z tłumem trwały niemal cały dzień, mimo że rano wyglądało na to, że policja kontroluje sytuację na placu, gdzie rozpoczęły się protesty, które potem ogarnęły wiele tureckich miast.

Wieczorem oddziały policyjne wycofały się na obrzeża placu, na który wróciło kilka tysięcy manifestantów. Jednak siły porządkowe pozostaną w pobliżu, _ by upewnić się, że protestujący nie rozwiną znów transparentów i flag _ - poinformował na Twitterze gubernator Stambułu Avni Mutlu.

Zamieszki na placu Taksim w Stambule

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/zamieszki-na-placu-taksim-w-stambule-g557259.html)

Rano operacja policyjna rozpoczęła się tuż po godz. 7.30 czasu lokalnego (6.30 czasu polskiego). Oddziały prewencji sforsowały barykady poustawiane na niektórych ulicach prowadzących do placu i rozpędziły protestujących gazem łzawiącym i armatkami wodnymi. Policja rozpędziła wtedy setki młodych manifestantów ubranych w kaski i maski gazowe, którzy rzucali w jej stronę kamienie i koktajle Mołotowa.

Siły porządkowe nie interweniowały jednak w pobliskim parku Gezi, również okupowanym przez demonstrantów. Wcześniej gubernator Stambułu zapewnił, że policja nie zamierza przerywać protestu w parku.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że spotka się w środę z przedstawicielami demonstrantów, domagających się od 11 dni jego ustąpienia. Demonstracje przeciwko przebudowie placu Taksim przerodziły się 31 maja w antyrządowe protesty w całym kraju przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym we władzach i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez premiera Erdogana.

Związek zawodowy tureckich lekarzy poinformował we wtorek, że zmarł jeden z demonstrantów, który kilka dni temu został ciężko ranny w Ankarze. To czwarta ofiara tych zamieszek, w których blisko 5 tys. osób zostało rannych; kilkadziesiąt jest w stanie ciężkim.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/m257714.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/turcja;premier;erdogan;krytykuje;zagraniczne;media,28,0,1322012.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Za sytuację w Turcji odpowiadają media Demonstracje antyrządowe, która ogarnęły dziesiątki miast tureckich, rozpoczęły się przed dziesięcioma dniami od wiecu na rozległym placu Taksim w sercu Stambułu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/m272426.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demonstracje;w;turcji;protestujacy;starli;sie;z;policja,219,0,1317851.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niespokojnie w Turcji. Zamieszki i starcia Zaniepokojenie sytuacją w Turcji wyraziły Stany Zjednoczone, a Amnesty International potępiła tłumienie protestów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m77898.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gubernator;stambulu;przeprasza;za;ekscesy;policji,2,0,1322754.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gubernator Stambułu bije się pierś. Dlaczego? Gubernator Huseyin Avni Mutlu skierował niespodziewanie do dziesiątków tysięcy młodych ludzi demonstrujących na placu Taksim utrzymane w serdecznym tonie przeprosiny za brutalność policji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)