Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w egipcie
15.02.2011 13:51

Zamrażanie egipskich kont nie takie łatwe

Brytyjczycy muszą otrzymać od Egiptu dowody działalności przestępczej byłych władz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(primeministergr/CC/Flickr)

Brytyjska policja i banki są gotowe zwrócić Egiptowi nielegalnie wywiezione za granicę majątki byłych członków rządu prezydenta Mubaraka. Jak wyjaśnia londyński dziennik _ The Guardian _, sprawa jest jednak bardziej złożona niż mogłoby się wydawać.

Z wczorajszej wypowiedzi brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Wiliama Hague'a w Izbie Gmin mogło wynikać, że zamrożenie kont członków starego reżymu nastąpi niemal natychmiast. Ale - pisze _ Guardian _ - ani banki, ani specjalny oddział brytyjskiej policji do spraw przestępstw finansowych nie mogą podjąć żadnej akcji, zanim nie otrzymają od Egiptu dowodów przestępczej działalności podejrzanych.

Ponadto brytyjska akcja musi poczekać na wspólną decyzję spotykających się właśnie w Brukseli unijnych ministrów finansów. W ten sposób zamrożono już w zeszłym tygodniu aktywa byłego prezydenta Tunezji Zine Ben Alego i jego żony. Egipt opublikował już listę trzech byłych ministrów i jednego posła, którym zarzuca korupcję, ale na razie nie wysunął żadnych zarzutów wobec samego Hosniego Mubaraka ani jego dwóch synów. Dżamali Alaa Mubarak są miliarderami z ogromnym inwestycjami w Egipcie i za granicą.

_ Guardian _ pisze, że 47-letni Dżamal był do 2001 roku dyrektorem naczelnym firmy medycznej Medinvest w Lodynie. Do niedawna mieszkał tam z rodziną w rezydencjach należących do różnych zagranicznych spółek - ostatnio w domu, wycenianym na 6 mln funtów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t86233.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chca;zeby;unia;zamrozila;konta;mubaraka,35,0,771619.html) Chcą, żeby Unia zamroziła konta Mubaraka Szwajcaria już zablokowała wszystkie aktywa majątkowe byłego prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t131214.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szwajcaria;zablokowala;konta;mubaraka,60,0,770364.html) Szwajcaria zablokowała konta Mubaraka Zamrożono także konta ludzi z jego otoczenia. Nie ujawniono jednak o jakie aktywa chodzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t131766.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bractwo;muzulmanskie;w;komisji;konstytucji,140,0,771980.html) Bractwo Muzułmańskie w komisji konstytucji Powoli kształtuje się sytuacja kraju po gwałtownych zamieszkach w wielu miastach.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, mubarak, konta, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz