Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Złota Palma w Cannes dla filmu "La vie d'Adele" Abdellatifa Kechiche'a

0
Podziel się:

Francusko-tunezyjski reżyser Abdellatif Kechiche odebrał nagrodę wraz z odtwórczyniami głównych ról: Adele Exarchopoulos oraz Leą Seydoux, które nie kryły łez wzruszenia.

Złota Palma w Cannes dla filmu "La vie d'Adele" Abdellatifa Kechiche'a
(AFiFF mat.pras.)

Złotą Palmę kończącego się w niedzielę 66. festiwalu w Cannes zdobył francuski film _ La vie d'Adele _ Abdellatifa Kechiche'a o lesbijskiej miłości. Grand Prix przypadło braciom Coen za uważany za jednego z faworytów do głównej nagrody film _ Inside Llewyn Davis _.

Francusko-tunezyjski reżyser Abdellatif Kechiche odebrał nagrodę wraz z odtwórczyniami głównych ról: Adele Exarchopoulos oraz Leą Seydoux, które nie kryły łez wzruszenia. Widowania nagrodziła całą trójkę długą owacją, doceniając film otwarcie opowiadający o namiętnym uczuciu między dwiema kobietami. Po raz pierwszy Złotą Palmą wyróżniono film o tej tematyce.

_ Dedykuję tę nagrodę i ten fim młodemu duchowi Francji, która mnie nauczyła wiele, jeśli chodzi o to, czym jest wolność. A także młodemu duchowi rewolucji tunezyjskiej, za aspiracje do życia w wolności i do kochania w sposób wolny _ - powiedział szczęśliwy reżyser.

_ La vie d'Adele _ (Życie Adele) jest luźną adaptacją komiksu _ Le bleu est une couleur chaude _ (Niebieski jest ciepłym kolorem) autorstwa Julie Maroh.

Bracia Joel i Ethan Coenowie zdobyli drugą nagrodę festiwalu, czyli Grand Prix, za _ Inside Llewyn Davis _ - przepełniony nostalgią i humorem film o nowojorskiej Greenwich Village w roku 1961 i rodzącym się tam nurcie muzyki folk.

Francusko-argentyńska 36-letnia aktorka Berenice Bejo dostała nagrodę za najlepszą rolę żeńską za dramat rodzinny _ Le pass, _ w reżyserii twórcy głośnego _ Rozstania _ Asghara Farhadiego, zaś 76-letni Amerykanin Bruce Dern - za najlepszą rolę męską w filmie Alexandra Payne'a _ Nebraska _. Nagrodę w jego imieniu odebrał reżyser. Za najlepszą reżyserię nagrodzono Meksykanina Amata Escalante za film _ Heli _.

Jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga doceniło także twórców z Dalekiego Wschodu: Złotą Palmę w kategorii filmów krótkometrażowych zdobył południowokoreański 13-minutowy film _ Safe _ Byoung-gon Moona; Nagrodę Jury otrzymał japoński reżyser Hirokazu Kore-Eda za film _ Soshite Chichi Ni Naru _ (Jaki ojciec, taki syn), zaś nagrodę za najlepszy scenariusz zdobył przedstawiciel tzw. szóstej generacji filmowców chińskich Jia Zhangke za film _ Tian Zhu Ding _ (Dotknięcie grzechu). Złota kamera powędrowała do Singapurczyka Anthony'ego Chena za film _ Ilo Ilo _.

W czasie 12 festiwalowych dni do obejrzenia było ponad 70 filmów długometrażowych, a w Cannes pojawiły się takie gwiazdy kina jak Nicole Kidman, Leonardo DiCaprio, Robert Redford i Marion Cotillard.

Festiwal rozpoczął się 15 maja od pozakonkursowego pokazu _ Wielkiego Gatsby'ego _ - zrealizowanej przez Australijczyka Baza Luhrmanna ekranizacji powieści Francisa Scotta Fitzgeralda z 1925 roku. Zamknął natomiast pokaz thrillera _ Zulu _ Jerome'a Salle.

W czołówce filmów pretendujących do głównych nagród był film _ Venus in Fur _ ("La Venus a la fourrure") Romana Polańskiego. W ramach głównego konkursu krótkich filmów o Złotą Palmę walczył 15-minutowy firm _ Olena _ 24-letniej Elżbiety Benkowskiej z Gdańska. Był to pierwszy w historii polskiej kinematografii film fabularny nominowany do kategorii krótkich filmów (trwających do 15 minut) na festiwalu w Cannes.

Czytaj więcej w Money.pl
To on wyjedzie z Cannes ze Złotą Palmą Jury doceniło jego _ Miłość _. Obraz o wielkim uczuciu między dwojgiem ludzi w obliczu śmierci.
Polański ostro o równości płci. Tak promuje... Pigułka zmieniła miejsce kobiety w naszych czasach - powiedział w sobotę reżyser. Skarżył się, że wręczenie kwiatów damie stało się nieprzyzwoite.
W łóżku z żoną Polańskiego Spokojne życie rodziny dobiegło końca wraz z pojawieniem się demonicznego nastolatka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)