Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE przesądzone. Komorowski podpisał ustawę

0
Podziel się:

Zrobił to wbrew apelom ekonomistów. Więcej naszych składek trafi do ZUS.

Zmiany w OFE przesądzone. Komorowski podpisał ustawę
(PAP/Jacek Turczyk)
bESiCLsl

Aktualizacja: 16:30

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w systemie emerytalnym. Jak mówiła minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka, wątpliwości co do konstytucyjności ustawy zostały rozwiane przez przedstawione Bronisławowi Komorowskiemu ekspertyzy prawników Kancelarii.

Prezydent miał 21 dni na podjęcie decyzji czy podpisywać ustawę. Przez kilka dni konsultował się w tej sprawie m.in. z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców. Konstytucjonaliści zgłaszali zastrzeżenia, że ustawa zmieniająca system emerytalny może nie być zgodna z konstytucją.

Prezydent uznał, że ustawa po OFE nie pogorszy sytuacji ubezpieczonych i przyszłych emerytów. Tak podpisanie przez prezydenta ustawy argumentowała jego doradczyni do spraw społecznych, Irena Wóycicka.

bESiCLsn

Prezydencka doradczyni dodała, że przed uchwaleniem ustawy Kancelaria Prezydenta wzięła pod uwagę wiele analiz. Wypadły one korzystnie dla ustawy.

POSŁUCHAJ IRENY WÓYCICKIEJ:

Zastrzeżeń prezydenta nie budzi też szybki termin uchwalenia ustawy. Irena Wóycicka przyznała, że w Sejmie debatowano nad nią krótko, ale dodała, że nie jest to problem wyłącznie tej ustawy. Również wysokość emerytur nie zmniejszy się drastycznie - przekonywała Irena Wóycicka. Jak podkreślała, symulacje wskazywały pogorszenie bądź poprawienie wysokości świadczeń o około 36 złotych.

Irena Wóycicka poinformowała, że w trakcie prac legislacyjnych prezydent wysłał do premiera list z trzema postulatami dotyczącymi OFE. Wszystkie one zostały uwzględnione. Niezależnie od ustawy prezydent chce wzmocnić bezpieczeństwo przyszłych emerytur. Powoła niezależnego aktuariusza, który będzie monitorował system emerytalno-rentowy. Prace w sprawie jego powołania mają potrwać kilka miesięcy.

bESiCLst

Jeszcze wczoraj swoje wątpliwości co do zgodności ustawy z Konstytucją przedstawił prezydentowi b. prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. _ _

_ - Mogę powiedzieć, że jestem w pełni usatysfakcjonowany, bo jako obywatel, mający swoje doświadczenie w pracy państwowej, przedłożyłem spokojnie wszystkie swoje racje. Mam pewność, że pan prezydent je rozumie - _ powiedział Stępień. Jak dodał, _ to była prawdziwa rozmowa dwóch osób, którym są bliskie sprawy państwa _.

Więcej do ZUS, mniej do OFE

Zgodnie z uchwaloną przez parlament przed tygodniem ustawą składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będą stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS.

Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS, będą takie same, jak w OFE. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

bESiCLsu

Ustawa wprowadza też od 2012 r. 4-proc. ulgę podatkową (liczoną od podstawy opodatkowania)
dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Ustawa - z pewnymi wyjątkami - wejdzie w życie 1 maja 2011 r. Według rządu zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zmiany;w;ofe;przy;dziedziczeniu;stracimy;nawet;220;tysiecy;zlotych,191,0,773311.html) Zmiany w OFE. Przy dziedziczeniu stracimy nawet 220 tysięcy złotych W przypadku śmierci bliskiej osoby, zamiast żywej gotówki dostaniemy tylko mglistą obietnicę wsparcia na starość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej Powrót do dawnej składki rentowej - 160 mld złotych. Jedna stawka VAT - 100 mld złotych. To więcej niż Tusk chce zaoszczędzić na OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t132098.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/brudzinski;zmiany;w;ofe;to;gwozdz;do;trumny;po,37,0,803365.html) Brudziński: Zmiany w OFE to gwóźdź do trumny PO Rząd sięga do kieszeni przyszłych emerytów w myśl zasady, po nas choćby potop.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydencie;pokaz;ekspertyzy;o;ofe,14,0,804622.html) Prezydencie pokaż ekspertyzy o OFE Leszek Balcerowicz i kilku byłych ministrów uważają, że nie przedstawienie ekspertyz społeczeństwu, przeczy zasadzie przejrzystości debaty publicznej.
bESiCLsO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)