Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sudan
16.02.2011 19:03

Znamy już nazwę najmłodszego państwa świata

Sudan Południowy zostanie uznany na arenie międzynarodowej w lipcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radio Nederland Wereldomroep/CC/Flickr)

Sudan Południowy - taką nazwę przyjmie najmłodsze państwo świata, gdy w lipcu zostanie uznane na arenie międzynarodowej - pisze BBC, powołując się na partię rządzącą tym autonomicznym regionem Sudanu, który po referendum oderwie się od północy.

W styczniowym plebiscycie mieszkańcy regionu opowiedzieli się za niezawisłością.

Do wyboru nazwy doszło na wtorkowym spotkaniu kierownictwa Ruchu Wyzwolenia Sudańczyków (SPLM), rządzącego południem. Wśród innych propozycji były m.in.: Republika Nilu, Nowy Sudan czy Kusz, od nazwy starożytnego królestwa znajdującego się w regionie.

Sekretarz generalny SPLM Pagan Amum wyjaśnił, że decyzja ta musi być jeszcze przegłosowana przez południowosudański parlament.

Jednak według BBC, będzie to jedynie formalność, ponieważ zdecydowana większość deputowanych to członkowie SPLM.

Amum dodał, że trwają negocjacje z północą na temat podziału kraju.

Na podstawie ustaleń pokojowych z 2005 roku, podpisanych przez rząd Sudanu w Chartumie i SPLM, w styczniu wśród mieszkańców południa przeprowadzono referendum niepodległościowe.

98,83 proc. głosujących opowiedziało się za oderwaniem zamieszkanego głównie przez chrześcijan i animistów południa od muzułmańskiej i arabskojęzycznej północy. Zgodnie z porozumieniem pokojowym, południe Sudanu stanie się samodzielnym państwem 9 lipca br.

Trwające tydzień referendum przebiegało spokojnie, jednak sytuacje nadal pozostaje napięta, głównie w regionach, w których znajdują się złoża ropy naftowej.

W zeszłym tygodniu ponad 200 osób zginęło w południowym stanie Dżunkali w wyniku ataków rebeliantów. Wojna domowa między północą a południem, która trwała ponad 20 lat, pochłonęła ponad 1,5 mln ofiar.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t131142.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;nowe;panstwo;prawie;wszyscy;byli;za,58,0,767546.html) Jest nowe państwo. Prawie wszyscy byli za Za niepodległością południowego Sudanu opowiedziało się 98,83 proc. głosujących.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t47521.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;tunezji;i;egipcie;walki;w;sudanie,221,0,762845.html) Po Tunezji i Egipcie walki w Sudanie Ulicami stolicy przeszły antyrządowe demonstracje; protestowały tysiące studentów.
Tagi: sudan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz