Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Znamy termin wyborów prezydenckich w Rosji

Od dwóch miesięcy wiadomo już, że o najwyższy urząd w państwie będzie się ubiegać obecny premier Władimir Putin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ALEXEY DRUGINYN/RIA NOVOSTI)

Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, wyznaczyła wybory prezydenckie w Rosji na 4 marca 2012 roku. Termin ten wynika z Konstytucji Rosji. Uchwała Rady Federacji daje początek dalszym czynnościom związanym z wyborami głowy państwa.

Od dwóch miesięcy wiadomo już, że o najwyższy urząd w państwie będzie się ubiegać obecny premier Władimir Putin, któremu praktycznie nic nie jest w stanie przeszkodzić w objęciu posady gospodarza Kremla na kolejne sześć lub 12 lat. Formalnie jego kandydaturę na prezydenta zgłosi w niedzielę zjazd partii Jedna Rosja, której przewodzi szef rządu Federacji Rosyjskiej (FR).

Putin był już prezydentem FR przez dwie kadencje, w latach 2000-2008. Ubiegania się o trzecią kadencję z rzędu zabraniała mu konstytucja. Odchodząc z urzędu na swojego następcę zaproponował Dmitrija Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu.

Wcześniej prowadzona przez niego Jedna Rosja w wyborach do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, zdobyła większość konstytucyjną, pozwalającą m.in. na inicjowanie procedury impeachmentu, czyli odwołania prezydenta przed upływem jego kadencji. Już wtedy analitycy prognozowali, że Miedwiediew będzie jedynie strażnikiem kremlowskiego tronu i że Putin w 2012 roku wróci na Kreml.

O swoich planach prezydent i premier poinformowali z trybuny zjazdu Jednej Rosji, który 24 września zebrał się w Moskwie, by przyjąć program i zatwierdzić listy kandydatów partii na wybory do Dumy Państwowej. Odbędą się one 4 grudnia, tj. na trzy miesiące przed wyborami prezydenckimi.

Putin zaproponował wtedy też, by listę federalną Jednej Rosji w grudniowych wyborach parlamentarnych otwierał Miedwiediew. Ogłosił również, że po przyszłorocznych wyborach prezydenckich odchodzący szef państwa stanie na czele rządu.

Miedwiediew ze swej strony oświadczył wówczas, że propozycja, by to Putin kandydował w wyborach prezydenckich, jest ich _ głęboko przemyślaną decyzją _. _ - Powiem więcej - omawialiśmy ten wariant rozwoju wydarzeń już wtedy, gdy powstawał nasz sojusz _ - zdradził. Prezydent w Rosji posiada niezwykle szerokie uprawnienia, tak w zakresie władzy wykonawczej, jak i ustawodawczej (może wydawać dekrety mające moc ustawy).

Więcej na temat wyborów w Rosji w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t138161.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;powalczy;o;prezydenture,13,0,818189.html) Putin powalczy o prezydenturę? Ani Dmitrij Miedwiediew, ani Władymir Putin nie potwierdzili jeszcze oficjalnie, że będą kandydować w przyszłorocznych wyborach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t82525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;deklaruje;rosjanie;beda;mieli;wybor,174,0,937390.html) Putin nie zmusi do tego Rosjan. Sami wybiorą Premier Rosji zaznaczył, że wynik wyborów prezydenckich nie jest rozstrzygnięty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t103297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;zrezygnowal;z;reelekcji;ale;ma;powrocic;za;7;lat,48,0,932400.html) Miedwiediew zrezygnował, ale powróci. Za... Najbliższe otoczenie rezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa sugeruje, że obecny przywódca państwa będzie chciał wrócić na Kreml.
Tagi: wybory prezydenckie w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz