Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zniesienie wiz dla Polaków to dla Obamy priorytet

0
Podziel się:

Obama: Polska to jeden z naszych najbliższych sojuszników na świecie.

Zniesienie wiz dla Polaków to dla Obamy priorytet
(PAP/Jacek Turczyk)
bEsmICUl

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Białym Domu z Barackiem Obamą.

Rozmowa była poświęcona nowemu kształtowi relacji transatlantyckich. Prezydenci poruszyli także sprawę zniesienia wiz dla Polaków. Obama zapowiedział, że to priorytet i ma nadzieje, że nastąpi to jeszcze za jego kadencji.

Aktualizacja 19:32

Komorowski wraz z delegacją i polskim ambasadorem rozmawiał podczas spotkania w Białym Domu o polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, misji w Afganistanie i zniesieniu wiz dla Polaków. Nie jest wykluczone, że polski prezydent uzyska podczas wizyty w Waszyngtonie deklarację władz amerykańskich, iż w Polsce będą w przyszłości stacjonować amerykańskie samoloty F-16 i Herculesy.

bEsmICUn

Po spotkaniu z Komorowskim, prezydent USA powiedział podczas transmitowanej przez TVN24 konferencji, że Polska to jeden z najbliższych sojuszników USA na świecie i lider w Europie.

- _ Jest jednym z najsilniejszych i najbliższych sojuszników. Jest liderem w Europie. Nic więc dziwnego, że moim pierwszym gościem z środkowej-wschodniej Europy jest właśnie polski prezydent _ - powiedział Obama.

Barack Obama zadeklarował przywiązanie USA do kwestii bezpieczeństwa Polski. Poinformował o zamiarze rozlokowania w naszym kraju jednostki amerykańskiego lotnictwa.

- _ To zobowiązanie wyraża się poprzez decyzje dotyczące tarczy antyrakietowej NATO w Lizbonie, rozlokowanie w Polsce niewielkiej jednostki sił powietrznych, które są częścią procesu szkolenia oraz planów zlokalizowania w Polsce rakiet SM-3, które są elementem stopniowej realizacji projektu tarczy antyrakietowej _.

bEsmICUt

Barack Obama raz jeszcze potwierdził szczególne relacje polsko-amerykańskie i podkreślił zobowiązania USA do obrony terytorium Polski w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.

Amerykański prezydent wspomniał także wielką stratę, jaką poniósł naród polski w katastrofie w Smoleńsku. Dodał, że tragedia ta spowodowała niezwykły smutek i szok. Niemniej sposób, w jaki Polska odzyskała równowagę był podziwiany przez wszystkich. Prezydent Obama podkreślił, że zarówno polski jak i amerykański naród kochają wolność.

Polska chce zacieśnienia współpracy polsko-amerykańskiej zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i gospodarczej. Taką deklarację złożył prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą.

bEsmICUu

Podczas konferencji prasowej po rozmowie w cztery oczy z Barackiem Obamą, Bronisław Komorowski powiedział, że duża część spotkania dotyczyła omówieniu postanowień szczytu NATO w Lizbonie. Podkreślił znaczenie potwierdzenia przez USA wagi piątego punktu traktatu waszyngtońskiego z 1949 roku, który gwarantuje obronę terytorium każdego państwa członkowskiego przez Sojusz. Prezydent zaznaczył, że jest niezwykle istotne z naszego punktu widzenia, zwłaszcza w kontekście interwencji w Afganistanie.

- _ Pozwoliłem sobie Panu Prezydentowi to zilustrować to w sposób dosyć prosty. Jeśli mamy iść razem na dalekie polowanie, to musimy najpierw mieć gwarancje, że nasz dom, nasze kobiety, nasze dzieci są bezpieczne. wtedy się też lepiej poluje _ - powiedział Komorowski.

POSŁUCHAJ PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO:

Bronisław Komorowski zapewnił prezydenta Obamę, że Polska popiera dążenie USA do ratyfikacji programu rozbrojenia START.

Prezydent Komorowski odniósł się też do relacji z Rosją. Przypomniał o niedawnej wizycie prezydenta Rosji w Polsce i o trudnej historii stosunków polsko-rosyjskich. Komorowski powiedział, że 1000 lat trudnych relacji nie da się _ zresetować jednym naciśnięciem guzika _. - _ Chcemy jednak inwestować w dobre relacje z Rosją z głębokim przekonaniem i szczerą wolą _ - zapewnił prezydent Komorowski.

bEsmICUv
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t124622.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;w;usa;zwiedzil;muzeum;holokaustu,251,0,731387.html) Komorowski w USA. Zwiedził Muzeum Holokaustu Prezydent obejrzał eksponaty, rozmawiał z ocalonymi z zagłady i zapalił świeczkę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t45302.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/nalecz;lot;rejsowy;nie;obniza;prestizu;prezydenta,64,0,727360.html) Nałęcz: Lot rejsowy nie obniża prestiżu prezydenta
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;w;waszyngtonie;znikna;wizy,24,0,730904.html) Komorowski w Waszyngtonie. Znikną wizy? Głównym punktem dwudniowej wizyty jest spotkanie z Barackiem Obamą.
bEsmICUO
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)