Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pontyfikat franciszka
19.05.2013 07:42

Zniknął jeden z symboli Rzymu

Światło nie pali się, ponieważ papież Franciszek nie mieszka w apartamencie wielu jego poprzedników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maria Laura Antonelli / Rex Feat/EAST NEWS)

Z nocnego krajobrazu Rzymu zniknął jeden z jego symboli - światło w oknie w papieskim apartamencie Pałacu Apostolskiego. Od dekad mieszkańcy i pielgrzymi mieli zwyczaj patrzeć na zapalone do późnych godzin światło, symbol czuwania papieża nad Wiecznym Miastem.

Światło nie pali się, ponieważ papież Franciszek nie mieszka w apartamencie wielu jego poprzedników. Ku powszechnemu zdumieniu postanowił pozostać w skromnym mieszkaniu w Domu świętej Marty, hotelu dla hierarchów kościelnych w Ogrodach Watykańskich. Wiele wskazuje na to, że nie zmieni zdania i nie przeniesie się do pustego apartamentu w Pałacu Apostolskim.

Bywa tam przy okazji południowej modlitwy, ale i to spotkanie z wiernymi odbywa się często na placu Świętego Piotra, po mszach, odprawianych przez papieża.

Mieszkańcy Rzymu i turyści z całego świata wieczorami wciąż spoglądają w okno i widzą, że jest ono zawsze pogrążone w ciemnościach, a okiennice są zamknięte.

Ksiądz Filippo Di Giacomo, komentator spraw watykańskich i publicysta włoskiej prasy przypomniał, że dla wielu pokoleń rzymian światło to było swoistą _ latarnią nadziei _. W ten sposób - podkreślił - podtrzymywano podczas kolejnych pontyfikatów mit, że papież pracuje do późnej nocy w gabinecie nad problemami Kościoła i świata.

Okno było też symbolem kolejnych pontyfikatów; ich tajemnic, dramatów, historycznych wydarzeń i otaczających je legend.

Po Janie Pawle II i Benedykcie XVI _ nadszedł papież Franciszek, który - jak się wydaje - chcąc wszystko uporządkować, zgasił światło i zamknął okiennice _ - zauważył ks. Di Giacomo na łamach weekendowego magazynu dziennika _ La Repubblica _. W ten sposób - jak podsumował - kolejny z odwiecznych symboli Rzymu przestał przemawiać.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież robi ważny gest wobec Żydów Papież kolejny już raz wyraża nadzieję na dalsze pogłębienie relacji katolicko-żydowskich, które cechuje przyjaźń i wzajemny szacunek.
Tajna narada. Papież żąda oszczędności Więcej głoszenia Ewangelii, mniej biurokracji - takie polecenie wydał Franciszek.
Benedykt XVI już w Watykanie. Zamieszka... Po raz pierwszy w historii Kościoła w Watykanie mieszkać będzie dwóch papieży - wybrany 13 marca Franciszek i jego poprzednik, który ustąpił z powodu wieku i braku sił.
Tagi: pontyfikat franciszka, watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz