Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nfz
27.11.2010 07:57

Znów awantura o finansowanie szpitali z NFZ

Placówki domagają się pieniędzy za nadwykonania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

*Niektóre szpitale wyczerpały już kontrakty z NFZ i aby się nie zadłużać ograniczają przyjęcia na planowe zabiegi. Tylko w województwie lubelskim NFZ jest winien ponad 200 milionów złotych placówkom za świadczenia wykonane w tym roku ponad limit, a na Śląsku - ponad 300 milionów złotych. *

Sądy w całym kraju prowadzą ponad 150 postępowań przeciwko NFZ o zapłatę nadwykonań. Rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński wyjaśnił, że jeżeli podpisany kontrakt został przekroczony, NFZ może renegocjować umowę i zapłacić za procedury ratujące życie,jeżeli ma dodatkowe pieniądze. Troszyński dodał, że oddziały wojewódzkie podpisują kontrakty na cały rok i powinny tak zarządzać pieniędzmi, aby wystarczyło na leczenie do końca grudnia.

- _ Są szpitale, które oczekują dodatkowych pieniędzy, a tymczasem nie wykonały kontraktu wcześniej podpisanego. Podpisany kontrakt powinien być tak realizowany, by pieniędzy wystarczyło do końca roku _ - mówi Troszyński.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA TROSZYŃSKIEGO:

Andrzej Troszyński powiedział, że NFZ analizuje sprawozdania nadsyłane przez szpitale i nie zawsze z nich wynika, iż wykonane ponad limit świadczenia były procedurami ratującymi życie. Zdarzają się sytuacje, w których szpitale próbują wyłudzić pieniądze. Według dokumentacji w jednym z województw, urodziło się tylko 5 procent zdrowych dzieci, co mija się z prawdą.

- _ Według relacji jednej z dyrektorek oddziałów wojewódzkich NFZ wynika, że tak właściwie w tym województwie nie rodzą się dzieci zdrowe. Wszystkie są obarczone wadami wrodzonymi. Dlaczego? Bo to powód do wyciągnięcia większych pieniędzy z NFZ _ - wyjaśnia Troszyński.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA TROSZYŃSKIEGO:

W 2010 roku budżet Narodowego Funduszu Zdrowia wynosi prawie 59 miliardów złotych. To o 2 miliardy więcej niż w roku ubiegłym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t86453.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kopacz;sa;pieniadze;na;leczenie;dzieci;z;nowotworami,79,0,722255.html) Kopacz: Są pieniądze na leczenie dzieci z nowotworami Szefowa resortu zdrowia zapewniła, że NFZ zapłaci za nadwykonania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nfz;nie;placi;bo;nie;moze;sprawdzic;pacjenta,74,0,634954.html) NFZ nie płaci, bo nie może sprawdzić pacjenta Baza ubezpieczonych jest niepełna, szpitale na tym tracą, a pacjenci otrzymują faktury.
Tagi: nfz, nadwykonania, szpitale, pieniądze, kontrakty, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz