Notowania

islamiści
09.10.2011 17:26

Znów demonstrują w Tunezji. Za dwa tygodnie wybory

Policja użyła w Tunisie gazu łzawiącego, żeby rozproszyć setki osób, protestujących przeciwko zakazowi przyjmowania na uniwersytet kobiet zasłaniających twarze nikabem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tinou bao/CC/Flickr.com)

Policja użyła w Tunisie gazu łzawiącego, żeby rozproszyć setki islamistów, protestujących przeciwko zakazowi przyjmowania na uniwersytet kobiet zasłaniających twarze nikabem - informuje reporter Reutersa, obecny na miejscu tych wydarzeń.

Protest rozpoczął się przed miasteczkiem uniwersyteckim. Stamtąd demonstranci przeszli do pobliskiej dzielnicy robotniczej, gdzie doszło do starć z policją. Islamiści protestowali nie tylko przeciwko zakazowi przyjmowania kobiet w nikabach na uczelnię, lecz także przeciwko prywatnej telewizji Nessama, która zdecydowała się nadać film animowany _ Persepolis _, opowiadający o Iranie rządzonym przez reżim ajatollahów.

Ten film, który jest adaptacją komiksów Marjane Strapi, zdobył w 2007 roku nagrodę jury na festiwalu w Cannes. Teheran krytycznie ocenił zarówno komiksy, jak i film, uznając, że w złym świetle został przedstawiony Iran i w ogóle islam.

Demonstranci w Tunisie uznali, że _ Persepolis _ rani ich uczucia religijne. Szef telewizji Nessma Nabil Karui powiedział agencji Associated Press: _ Ci ekstremiści chcą narzucić nową dyktaturę. Jesteśmy kanałem wolności, modernizmu i demokracji. Nie ugniemy się i nadal będziemy prowadzili niezależną politykę redakcyjną _.

Świadkowie informują, że grupa około 300 demonstrantów próbowała podpalić stację telewizyjną, ale zapobiegła temu interwencja policji. Około 40 osób zatrzymano. Reuters pisze o narastaniu w Tunezji napięć między islamistami a świecką częścią społeczeństwa. W wyborach 23 października weźmie udział islamistyczna Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahdai) i oczekuje się, że uzyska wiele głosów.

Tunezja stała się kolebką arabskiej wiosny. Nowe tymczasowe władze po raz pierwszy zezwoliły islamistom na kandydowanie w wyborach. Ugrupowania świeckie ostrzegają jednak, że ich nowoczesne, liberalne wartości stają się zagrożone.

O rewolucji w Tunezji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t129824.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tunezja;szturmuja;kancelarie;premiera,56,0,760376.html) Tunezja: szturmują kancelarię premiera Oddziały prewencji odpowiedziały gazem łzawiącym i pałkami. Związkowcy rozpoczęli strajk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t129353.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/tunezyjczycy;znowu;protestuja,14,0,758542.html) Tunezja: Kolejne protesty antyrządowe Protestujący domagają się ustąpienia obecnego rządu. Zarzucają mu, że jego liczni członkowie byli częścią obozu władzy przed obaleniem prezydenta Ben Alego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t129387.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/liga;arabska;nie;lekcewazcie;tunezji,235,0,756203.html) Liga Arabska: nie lekceważcie Tunezji Podobne do Tunezji problemy mają też inne państwa arabskie, powiedział Amr Musa.
Tagi: islamiści, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz