Notowania

sondaż poparcia
18.05.2011 13:32

Znów lepsze sondaże. Rząd i Tusk w górę

Oceny premiera po kilku miesiącach spadków poprawiły się. Ale wciąż ma on więcej przeciwników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

36 procent badanych (o 3 punkty więcej niż w kwietniu) to zwolennicy rządu Donalda Tuska; 33 procent (mniej o 1 punkt procentowy) zalicza się do jego przeciwników - wynika z majowego sondażu CBOS. Według badania poprawiły się też notowania szefa rządu.

Społeczny odbiór premiera, który od kilku miesięcy się pogarszał, w majowym badaniu poprawił się. Mimo to nadal więcej osób jest z niego niezadowolonych niż przeciwnie.

CBOS podkreśla w swoim raporcie, że nie można jeszcze przesądzać jednoznacznie, czy kryzys w postrzeganiu rządu został przełamany. - _ Opinie o obecnej ekipie są wprawdzie lepsze niż w kwietniu, jednak zbliżone do rejestrowanych w pierwszym kwartale tego roku _ - zwraca uwagę pracownia.

Dezaprobatę wobec premiera wyraża w majowym badaniu 44 procent ankietowanych (o 4 pkt procentowe mniej niż w kwietniu); natomiast zadowolonych z szefa rządu jest 42 procent ankietowanych (o 3 punkty procentowe więcej niż w kwietniu).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t75043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;wraca;na;szczyt,164,0,828580.html) Platforma wraca na szczyt

Premier, podobnie jak kierowany przez niego rząd, najczęściej spotyka się z akceptacją mieszkańców dużych miast oraz respondentów najlepiej wykształconych i sytuowanych.

Zdecydowanie najbardziej zadowoleni z szefa rządu są zwolennicy PO, podobne odczucie przeważa także wśród zadeklarowanych wyborców SLD; dezaprobata premiera dominuje natomiast w elektoracie PiS.

Lepsze niż w kwietniu są opinie o wynikach działalności rządu. Dotychczasowe efekty jego pracy pozytywnie ocenia 39 procent ankietowanych (wzrost o 4 punkty procentowe). Negatywnie bilans działań Rady Ministrów podsumowuje 47 procent respondentów (spadek o 4 punkty procentowe)

Poprawiły się również opinie o polityce gospodarczej rządu. Nadal jednak większość badanych - 56 procent (spadek o 4 pkt procentowe) uważa, że polityka obecnego gabinetu nie rokuje poprawy sytuacji gospodarczej kraju. Przeciwnego zdania jest 32 procent respondentów (wzrost o 4 punkty).

Negatywne oceny polityki gospodarczej rządu przeważają niemal we wszystkich analizowanych przez CBOS grupach społeczno-demograficznych. Najbardziej krytyczni są rolnicy, później robotnicy wykwalifikowani, bezrobotni oraz osoby źle oceniające swoją sytuację materialną.

| Sondaż przeprowadzono w dniach 5-11 maja na liczącej 1189-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. |
| --- |

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t86744.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;piaty;polak;zle;ocenia;komorowskiego,16,0,830224.html) Co piąty Polak źle ocenia Komorowskiego W maju pozytywnie pracę prezydenta Bronisława Komorowskiego oceniło 57 proc. badanych, zaś negatywnie 22 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t126428.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gowin;arlukowicz;zdradzil;nam;z;kim;rozmawia;napieralski,209,0,829137.html) Gowin: Arłukowicz zdradził nam, z kim rozmawia Napieralski Poseł PO liczy, że po wyborach jego partia będzie rządzić razem z PSL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejny;sondaz;po;zyskuje;sld;traci,173,0,829357.html) Kolejny sondaż. PO zyskuje, SLD traci Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend, Platformę poparłoby 35, 3 proc. wyborców, a PiS 27,7 proc.
Tagi: sondaż poparcia, sondaż, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz