Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żołnierze z Nangar Khel niewinni

0
Podziel się:

Sąd uznał, że brakuje dowodów, by stwierdzić jednoznacznie, że żołnierze chcieli ostrzelać wioskę i zabić cywilów.

Żołnierze z Nangar Khel niewinni
(PAP/Radek Pietruszka)

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że brak jest wystarczających dowodów na skazanie siedmiu żołnierzy oskarżonych w sprawie zbrodni wojennej Nangar Khel.

Wyrok jest nieprawomocny, przysługuje od niego apelacja. Prokuratura poinformowała jednak, że decyzję o niej podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Do ataku na Nangar Khel doszło w sierpniu 2007 roku. W wyniku ostrzału z broni maszynowej i moździerza na miejscu zginęło sześć osób, dwie zmarły w szpitalu. Prokurator oskarżył o zbrodnie wojenną w sumie siedmiu żołnierzy. Prokuratura żądała dla nich kar od 12 do pięciu lat więzienia.

Sąd uznał jednak, że brak dokumentacji, która pozwoliłaby jednoznacznie określić miejsce, z którego prowadzono ogień, miejsc, w których znajdowali się świadkowie, a także tego, czy żołnierze mogli precyzyjnie określić, gdzie znajduje się ostrzelana wioska.

Według sądu brak jest również dowodów, iż dowódca grupy Olgierd C. (to jeden z dwóch żołnierzy, dla których prokurator żądał najwyższej kary) wydał swoim podwładnym rozkaz ostrzelania wioski. Uznał też jego wyjaśnienia za spójne i logiczne, zaznaczając, że głównymi dowodami przemawiającymi na jego niekorzyść były _ pomówienia ze strony współoskarżonych _.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział, że bardzo się cieszy z tego wyroku_ : - Wierzyłem w niewinność naszych żołnierzy. Sprawiedliwości stało się zadość. To zamknięcie tego trudnego rozdziału _.

Jak dodał, ci żołnierze nadal służą w wojsku. _ - To jest wyraz zaufania do nich potwierdzony dzisiaj wyrokiem sądu _ - powiedział Klich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t18678.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;bledy;zolnierzy;nie;sa;polityczne,205,0,842957.html) Sikorski: Błędy żołnierzy nie są polityczne Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział dziś, że cieszy się z wyroku uniewinniającego żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Afganistanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t140605.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amerykanom;takie;rzeczy;zdarzaja;sie;kilka;razy;w;miesiacu,250,0,842490.html) "Amerykanom takie rzeczy zdarzają się kilka razy w miesiącu" Bogdan Klich liczy na uniewinnienie żołnierzy z 18 batalionu z Bielska-Białej. Dziś wyrok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nangar;khel;to;tragedia;wojenna,60,0,837948.html) "Nangar Khel to tragedia wojenna" Dziś kolejny dzień procesu. Prokurator chce dla żołnierzy kary od 5 do 12 lat więzienia.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)