Notowania

piloci
13.10.2010 19:11

Związek pilotów podpisał porozumienie z zarządem LOT

Tym samym zażegnana została groźba strajku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Embraer Media Center)

Zarząd PLL LOT podpisał porozumienie ze Związkiem Zawodowym Pilotów Komunikacyjnych, który działa w spółce - poinformował rzecznik przewoźnika Jacek Balcer.

W ten sposób zakończony został kilkumiesięczny spór między pilotami a władzami firmy. Spór dotyczył m.in. wynagrodzeń, szkoleń, awansów, czasu pracy. W sierpniu związkowcy zorganizowali referendum ws. ewentualnego strajku w spółce. Załoga opowiedziała się za podjęciem akcji strajkowej. Poparły ją zarówno Związek Zawodowy Personelu Pokładowego, jak i Solidarność.

Balcer poinformował, że obie strony konfliktu ustaliły tzw. zbiór zasad działania pilotów w PLL LOT, który zastąpi obowiązujący od 1 września regulamin działania pilotów. Ten ostatni został wprowadzony przez byłego prezesa spółki Sebastiana Mikosza i miał zapewnić pilotom elastyczność zatrudnienia, a także możliwość przeszkolenia, aż do ukończenia 60. roku życia.

- _ Różnica między regulaminem a zbiorem polega na tym, że ten pierwszy został wprowadzony jednostronnie, a zbiór jest umową społeczną wypracowaną między zarządem a stroną związkową. Jej ewentualna zmiana będzie wymagała zgody dwóch stron. Zapisy zawarte w obu dokumentach zasadniczo się nie różnią, dotyczą m.in. doboru pilotów do szkoleń na samolotach oraz awansów pilotów _ - wyjaśnił Balcer. Dodał, że zbiór również zapewnia utrzymanie pełnego zatrudnienia (chodzi m.in. o możliwość wysyłania pilotów na urlopy bezpłatne lub zmianę wymiaru zatrudnienia ).

Pytany o kwestie wynagrodzeń, powiedział, że będą one uzależnione od stażu pracy oraz typu samolotu na którym lata pilot.

W komunikacie spółka podkreśliła, że _ krokiem milowym _ do osiągnięcia kompromisu były kwestie dotyczące czasu pracy i odpoczynku pilotów. Prace nad nimi rozpoczną się niezwłocznie, a potrwają nie dłużej niż do 30 września 2011 roku - napisano w komunikacie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t95096.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/lot;tnie;gorale;przesiada;sie;do;lufthansy,230,0,687078.html) LOT tnie. Górale przesiądą się do Lufthansy
Cytowana w komunikacie Wiesława Musiał z zarządu spółki, która od początku uczestniczy w negocjacjach z pilotami uważa, że rozmowy dotyczące czasu pracy będą się teraz odbywały w zupełnie innej atmosferze. _ Związek pilotów w podpisanym porozumieniu zagwarantował spółce spokój społeczny przez co najmniej 12 miesięcy _ - dodała.

Pod porozumieniem podpisali się w imieniu zarządu spółki p.o. prezes Zbigniew Mazur oraz członkowie zarządu Wiesława Musiał i Wojciech Bańkowski, zaś w imieniu Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych - przewodniczący Ireneusz Oziembała oraz członek zarządu Krzysztof Zgorzałek.

Od kilku miesięcy w PLL LOT trwa restrukturyzacja. W ramach zwolnień grupowych, które zaczęły się w październiku 2009 r., do końca maja tego roku z firmy odeszło 400 osób. Spółka wypowiedziała też umowy o pracę niektórym osobom zatrudnionym w zagranicznych oddziałach firmy. Jak zapewniał były prezes Mikosz, żaden z ponad 400 zatrudnionych w spółce pilotów nie dostał wypowiedzenia z pracy w czasie trwającego od kilku miesięcy procesu restrukturyzacji. W PLL LOT zatrudnionych jest ok. 2300 pracowników.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t112036.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;chca;panowac;na;polskim;niebie;lot;zniknie,196,0,684484.html) Niemcy chcą panować na polskim niebie. LOT zniknie? Stracimy nie tylko prestiż, ale także być może jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Po przejęciu przez Lufthansę rola LOT-u zostanie zredukowana do dowożenia Polaków do wielkich lotnisk w Niemczech. Stamtąd będziemy latać dalej w świat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t96698.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lot;moze;szybciej;dostac;dreamlinery,155,0,621211.html) LOT może szybciej dostać Dreamlinery Pierwsze Dreamlinery mogą się pojawić jesienią 2011 roku, a nie jak wcześniej zapowiadano w 2012.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t95096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lot;poprawia;wyniki;finansowe,119,0,676215.html) LOT poprawia wyniki finansowe Od początku roku linia lotnicza przewiozła prawie 2,5 miliona pasażerów.
Tagi: piloci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz