Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Żydzi rozpoczynają nowy rok - 5774

0
Podziel się

Rosz Haszana potrwa dwa dni - do piątkowego wieczoru. Oprócz uroczystych modlitw w Synagodze im. Nożyków, odbędą się także specjalne noworoczne kolacje.

Żydzi rozpoczynają nowy rok - 5774
(Tomasz Bonek)
bEpWldvp

Nowy żydowski rok, czyli święto Rosz Haszana, rozpoczyna się dziś wieczorem. Społeczność żydowska w Warszawie będzie uroczyście celebrować nadejście 5774 roku.

Rosz Haszana potrwa dwa dni - do piątkowego wieczoru. Oprócz uroczystych modlitw w Synagodze im. Nożyków, odbędą się także specjalne noworoczne kolacje. Jutro społeczność żydowska uda się nad Wisłę, żeby symbolicznie oczyścić się z grzechów poprzez wrzucenie okruchów do wody i odmówienie modlitw. Ten zwyczaj nazywany jest Taszlich.

W judaizmie Rosz Haszana to nie tylko nowy rok, ale także rocznica stworzenia świata oraz pierwszego człowieka. Jest to święto skupienia, refleksji nad sobą i własną społecznością, święto wybaczania.

bEpWldvr

W tym czasie w synagodze rozbrzmiewa wiele przygotowanych specjalnie na to święto podniosłych melodii i modlitw. W liturgii świątecznej pojawia się dźwięk szofaru, czyli rogu baraniego, który jest nawoływaniem do głębszej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Jest to moment, w którym żydzi zadają sobie najważniejsze pytania o naturę świata. Szofar ma także bogatą symbolikę - jako róg baranka przypomina o biblijnej ofierze Izaaka. Jest również sygnałem do walki ze złem tkwiącym w każdym człowieku - siłę szofaru pokazali starożytni Izraelici, którzy obalili z pomocą trąb mury Jerycha.

Do gminnych synagog: ortodoksyjnej Synagogi im. Nożyków i postępowej Synagogi Ec Chaim przyjadą na ten czas wybitni kantorzy.

W Rosz Haszana na stołach pojawi się, odmienna niż w inne święta, okrągła chała, którą stawia się na środku stołu. Oznacza ona pełnię, pomyślność oraz kolisty roczny cykl żydowskiego życia. Kawałki ciasta macza się w miodzie, tak jak i plasterki marchwi oraz jabłek, by następny rok był pomyślny i równie słodki. Konieczne są daktyle, bo zgodnie z ich hebrajską nazwą (tamar) w czasie, który nadchodzi, _ skończy się gorycz _. Podaje się również rybę z zachowaną głową, gdyż Rosz Haszana jest jakby _ głową roku _ (hebr. rosz - głowa), a jedno z życzeń noworocznych brzmi: _ Niechaj Bóg sprawi, żebyśmy byli głową, a nie ogonem _, symbolicznym początkiem, a nie końcem spraw nadchodzącego czasu.

_ Dziesięć dni po Rosz Haszana celebrujemy Jom Kippur, święto podczas którego stoimy w obecności Boga, który nas sądzi. Wtedy najmocniej pamiętamy o jego potędze _ - powiedziała Miriam Gonczarska z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

bEpWldvx
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m240877.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/muzulmanie;i;zydzi;walcza;o;uboj;rytualny,153,0,1367449.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Muzułmanie i Żydzi walczą o ubój rytualny Mają zamiar złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wnioski w tej sprawie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m262099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/modlitwy;branzy;energetycznej,67,0,1365315.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Modlitwy branży energetycznej Pielgrzymka energetyków rozpoczęła się w sobotę po południu spotkaniem w sali o. Kordeckiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/m270738.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/izrael;chrzescijanie;buduja;wioske;zydow;i;palestynczykow,137,0,1358985.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Budują wioskę dla Żydów i Palestyńczyków Nes Amim leży w Galilei. Wieś założyli przyjezdni z Europy, przejęci tragedią Holokaustu i pragnący naprawić stosunki między chrześcijanami a Żydami.
bEpWldvS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)