Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

10. rocznica śmierci Janusza Przymanowskiego

0
Podziel się

Dziś mija 10. rocznica śmierci Janusza Przymanowskiego, pisarza i publicysty, autora powieści "Czterej pancerni i pies", "Tajemnica wzgórza 117" i "Żołnierze czterech rzek". Napisał także liczne opowiadania, między innymi "Na młodych skrzydłach", "Bagnet z uralskiej stali" i "Chłopiec znad Wisły".

bDZSHgIB

Powieść "Czterej pancerni i pies" została sfilmowana w latach 60-tych. Opowieść o wojennych przygodach załogi czołgu Rudy i psa Szarika, zyskała ogromną popularność. Na jej podstawie zrealizowano serial telewizyjny, zaś jego autor został wybrany kawalerem Orderu Uśmiechu. W kraju powstało kilkadziesiąt tysięcy czteroosobowych "załóg" związanych z telewizyjnym Klubem Pancernych. Nierzadko rolę Szarika w takich zespołach pełniły koty lub.. żółwie.

Serial "Czterej pancerni i pies" nakręcony w latach 1966-1970, w reżyserii Konrada Nałęckiego stał się kultową pozycją dla kilku pokoleń młodych Polaków. W 2000 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych polskich seriali.

Janysz Przymanowski debiutował w 1950 roku, opisując walki żołnierza polskiego w okresie drugiej wojny światowej, głównie w popularnych opowiadaniach i powieściach dla młodzieży. Jest autorem blisko 50 książek, w tym powieści - "Wezwany" z 1968 roku i "Znużony" z 1974. Napisał sto piosenek, głównie na festiwale w Kołobrzegu. Jest autorem monografii bitwy o Studzianki, parał się publicystyką, wydał między innymi, "Rozpoznania i szarże"oraz "Listy siwiejące".

bDZSHgID

Zmarł 4 lipca 1998 roku.

bDZSHgJe
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)