Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

12.11 Przegląd prasy katolickiej oprac. Elżbieta Staniszewska

0
Podziel się:

pt 12.11 Przegląd prasy katolickiej

Najlepszą zabawę - taką, która nie deprawuje - proponowało młodzieży harcerstwo: przygodę, wysiłek, odpowiedzialność, wspólnotę. Ale gdzie się teraz podziało?- Czy harcerstwo jest jeszcze partnerem w wychowaniu ? To pytanie stawia tygodnik "Idziemy". "Na pewno mniej osób przychodzi dziś do drużyn niż kilka lat temu - mówi Naczelnik ZHP hm. Teresa Hernik. - Główny powód to zmiana mentalności. Dobre wychowanie dziecka przestaje odgrywać dla rodziców ważną rolę. Rodzice wolą inwestować w naukę, choćby tańca, języków obcych, sportów...Dawniej partnerem harcerstwa w wychowaniu młodych ludzi była szkoła, dziś obecność harcerzy w szkołach zależy od dobrej woli dyrekcji."

Polacy spierający się o swoją przeszłość wcale w Europie nie są wyjątkiem. Dla zobrazowania tego faktu "Tygodnik Powszechny" prezentuje dyskusje historyczne, które toczą się w różnych krajach Europy.
Okazuje się ,że np. Brytyjczycy podejmują próbę zbudowania nowej tożsamości narodowej abstrahując od wydarzeń związanych z imperium i kolonializmem- za to odwołującej się do takich brytyjskich wartości jak: wiara w wolność, tolerancja, uczciwość, fair play, podejście obywatelskie. Gordon Brown , prawdopodobnie przyszły premier - zapowiedział ustanowienie Dnia Tożsamości Brytyjskiej. Żywotnym problemem jest także nauczanie historii szkołach. Obecnie nauczanie obowiązkowe historii dotyczy uczniów do 14 roku życia.-"Uczniom brakuje zasadniczej wiedzy i rozumienia historii i dziedzictwa własnego kraju" - zauważył książę Karol.

W życiu Kościoła sprawy personalne odgrywają ogromną rolę. Nie da się ukryć, że wypowiedź biskupa zazwyczaj traktowana jest jak opinia Kościoła. A zatem - pyta "Przewodnik Katolicki" - skąd się biorą biskupi? "- Nominacje biskupie okrywa głęboka tajemnica. Kandydatury rozpatrują kompetentne gremia , zanim przedstawione zostaną Papieżowi. Kandydaci muszą cieszyć się dobrą opinią, być dobrymi duszpasterzami, roztropni, gorliwi w wierze. Powinni mieć ukończone co najmniej 35 lat , posiadać doktorat lub kościelny licencjat z Pisma Świętego, teologii lub prawa kanonicznego. "

W ostatnich tygodniach coraz częściej pojawiają się pytania o nowego arcybiskupa metropolitę warszawskiego i o przyszłość tytułu Prymasa Polski. Zdaniem abp Henryka Muszyńskiego, który wypowiedział się na ten temat w "Przewodniku Katolickim" - tytuł prymasa powinien pozostać przy kardynale Józefie Glempie , tam też powinien rezydować.

Z kolei "Tygodnik Powszechny" zauważa , że zdaniem kard. Glempa prymas powinien być związany z Gnieznem, ale rezydować musi w Warszawie, bo tu jest centrum życia religijnego, kościelnego, społecznego, narodowego , politycznego. "Szkoda byłoby tracić tak silną pozycję prymasa, której nie osiągnie wybierany na kadencje przewodniczący Episkopatu " Kardynał podkreślił przy tym, że w "hierarchii precedencji" prymas zajmuje piąte miejsce w państwie - po prezydencie, premierze oraz marszałkach Sejmu i Senatu. Prymas zdradził podczas prezentacji "Księgi Jubileuszowej", że na emeryturę planuje przeprowadzić się do Wilanowa, w pobliże Świątyni Opatrzności Bożej".

W Kurytybie, na południu Brazylii przyjmie święcenia kapłańskie niesłyszący diakon Wilson Czaia. Podczas studiów seminaryjnych traktowano go na równi z innymi klerykami. Dzięki językowi migowemu i Internetowi pozostaje w łączności z innymi głuchoniemymi. Prowadzi kursy przygotowujące do chrztu i kurs języka migowego. W Polsce mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób głuchoniemych.W większych miastach osoby niesłyszące mogą co niedziela przystępować do spowiedzi i uczestniczyć w specjalnie przygotowanej Eucharystii. Wielu głuchoniemych z małych miejscowości chcąc w pełni ucze
stniczyć w życiu religijnym , musi pokonywać dziesiątki kilometrów.("Przewodnik Katolicki")

"Prawie wszystko dziś kręci się wokół ciała. Mało sił i czasu zostaje na ducha. Efekt : bez - duszni ludzie, bez - duszny świat. Szukając najgłębszych przyczyn demoralizacji i zagubienia sięgamy przestrzeni wiary . Wchodzimy na tereny, w które nie zapuszczają się ani dziennikarze, ani politycy, ani psychologowie, czy socjologowie. Albo sumienie człowieka kształtuje prawda przez duże "P" albo tzw. moja prawda. Tam, gdzie Bogu nie daje się szansy przemiany człowieka, tam wchodzi duch ciemności. Duch albo zaduch. Innej możliwości nie ma." - pisze na marginesie wydarzeń w gdańskiej szkole ks. Tomasz Jaklewicz.- "Gość Niedzielny"

W ciągu minionych 30 lat wybudowano we Francji ok. 2 tys. Nowych meczetów Odpowiada to mniej więcej liczbie kościołów katolickich wzniesionych w całym XX wieku we Francji - poinformował dziennik "La Croix". ( "Gość Niedzielny")

11 listopada przywołujemy także postać św. Marcina, który choć był rzymskim legionistą, to zasłynął z czynu miłosierdzia, darując połę swego płaszcza żebrakowi. Taka pomoc - mówi bp Jacek Jezierski w "Przewodniku Katolickim" - to także czyn patriotyczny. Walcząc ze społecznymi patologiami, biedą przyczyniamy się do budowy lepszego społeczeństwa i lepszej ojczyzny.

16 listopada - dzień poświęcony Najświętszej Maryi Pannie Ostrobramskiej. Przysłowie mówi : "Gdy słońce ozłoci Panią w Ostrej Bramie, słoneczne światło przeddzień zostanie " ( "Niedziela")

Elżbieta Staniszewska, Redakcja Katolicka/dyd

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)