Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
filmy
30.08.2008 14:00

17 października do kin wejdzie film "Świadectwo" w reżyserii Pawła Pitery

17 października, nazajutrz po 30. rocznicy wyboru Jana Pawła II na stolicę Piotrową, do kin w Polsce wejdzie film "Świadectwo" w reżyserii Pawła Pitery.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ten fabularyzowany dokument powstał na podstawie książki pod tym samym tytułem, będącej zapisem rozmów metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza z włoskim dziennikarzem Gian Franco Svidercoschim. Przetłumaczona na kilkanaście języków, w Polsce ukazała się w 2007 roku w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.

Zdjęcia do filmu kręcono w Watykanie, Polsce, Niemczech i Portugalii. W warstwie dokumentalnej obrazu znalazły się wybrane z 30 godzin nagrań, fragmenty rozmowy z kardynałem Dziwiszem, wieloletnim sekretarzem i przyjacielem Ojca Świętego. "Trudno tę wypowiedź określić jako wywiad, to raczej świadectwo. Kardynał Dziwisz w filmie przeszedł samego siebie, mówi o takich sprawach, i w sposób tak osobisty, że podczas nagrania, ciarki przechodziły nam po plecach" - wspomina producent filmu Przemysław Hauser, który sam także przeprowadził część wywiadu.

W filmie pojawią się również liczne materiały archiwalne, do tej pory nie prezentowane publicznie. To między innymi zarejestrowana przez watykańskiego operatora msza koncelebrowana przez Jana Pawła II, w kaplicy w klinice Gemelli, już po zabiegi tracheotomii. Jak zapewnia Przemysław Hauser, papież podczas tej mszy mówił, choć dość niewyraźnie.

W warstwie fabularyzowanej filmu "Świadectwo" znajdą się między innymi słynne "ucieczki" na wyprawy narciarskie w góry, gdzie papież nierozpoznany zjeżdżał ze stoku wśród innych narciarzy.

Muzykę do filmu napisali Vangelis i Robert Janson. Narratorem opowieści jest hollywoodzki aktor Michael York, którego zaakceptował Watykan.

Reżyser obrazu, Paweł Pitera, i producent, Przemysław Hauser, współpracowali przy kilku filmach o tematyce watykańskiej, między innymi są twórcami popularnego serialu telewizyjnego "Tajemnice Watykanu".

Tagi: filmy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz