Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

19. rocznica kontraktowych wyborów do Sejmu

0
Podziel się:

4 czerwca przypada 19. rocznica kontraktowych wyborów do Sejmu, które zapoczątkowały zmiany ustrojowe w Polsce i definitywny upadek komunizmu.

4 czerwca 1989 roku, po raz pierwszy od ponad 40 lat, dopuszczono opozycję w wyborach do parlamentu. Kierowana przez Lecha Wałęsę "Solidarność" odniosła w nich spektakularne zwycięstwo. Po raz pierwszy od 1945 roku wybrano także Senat, tworząc dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe.

Wybory nie były w pełni demokratyczne. Podczas rozmów Okrągłego Stołu "Solidarność" i obóz rządzący doszły do przedwyborczego porozumienia, w myśl którego opozycja miała dysponować nie więcej niż 35 procentami mandatów w Sejmie, co dawało maksimum 161 miejsc. Uzgodniono też, że część mandatów koalicji PZPR, SL i SD zostanie obsadzona z tzw. listy krajowej, obejmującej do 10 procent ogółu miejsc w przyszłym Sejmie.

Ówczesna strona solidarnościowo-opozycyjna traktowała swą zgodę na udział w takich wyborach jako cenę, jaką trzeba zapłacić za relegalizację po 8 latach NSZZ "Solidarność". Senat wybierany był w demokratyczny sposób, bez wcześniejszych ustaleń co do podziałów mandatów.

Uprawnionych do głosowania było ponad 27 milionów osób. Z prawa tego skorzystało nieco ponad 17 milionów osób. Ponad 10 milionów potraktowało wybory obojętnie lub posłuchało wezwań do bojkotu. Spodziewano się 80-procentowej frekwencji, tymczasem wyniosła ona zaledwie 62,11 procent.

Opozycja zdobyła 99 miejsc w Senacie i 161 w Sejmie. Choć wybory nie były w pełni wolne, to ich wynik zmienił układ sił politycznych i umożliwił powstanie pierwszego po 45 latach niekomunistycznego rządu w Europie Środkowo - Wschodniej.

Pierwszym niekomunistycznym premierem został przedstawiciel "Solidarności" Tadeusz Mazowiecki. Na szefa rządu desygnował go prezydent Wojciech Jaruzelski, wybrany wcześniej na urząd prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe.

wybory
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)