Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

219 miliardów euro za przejście na wspólną walutę

0
Podziel się

Włosi policzyli, ile kosztowało ich pożegnanie z lirem.

219 miliardów euro za przejście na wspólną walutę
(Eric Caballero/CC/Flickr)
bEgqKOut

Przejście na wspólną europejską walutę kosztowało Włochów prawie 219 miliardów euro. Tak wynika z obliczeń _ Ośrodka Walki ze Spekulacją i Obrony Oszczędności _, założonego właśnie przez kilka włoskich organizacji konsumentów.

W ciągu ostatnich ośmiu lat spekulacje i nieuzasadnione podwyżki cen zubożyły każdą włoską rodzinę o 9,950 euro - w sumie blisko 219 miliardów euro. Wraz z wejściem w obieg nowej waluty podrożało we Włoszech wszystko: żywność i odzież, usługi, czynsz i raty kredytów mieszkaniowych. W większości przypadków była to najzwyklejsza spekulacja, którą całkowicie zignorowały kolejne rządy, nie wykazujące nigdy troski o obronę interesów konsumentów przed drożyzną.

Ośrodek walczący ze spekulacją twierdzi, że hasłem do tych nadużyć było przejście z lirów na euro. Obliczono, że w tym roku w większkości niczym nieuzasadniony wzrost cen będzie kosztował statystyczną włoską rodzinę około 900 euro. Organizacje konsumentów będą protestowały przeciwko temu podczas demonstracji w Rzymie 23 września.

bEgqKOuW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)