Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
30 lat
25.03.2007 10:46

30 lat temu powstał ROPCiO

Dziś mija 30 rocznica powstania Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Ta największa po Komitecie Obrony Robotników opozycyjna organizacja, działająca w okresie bezpośrednio poprzedzającym powstanie "Solidarności", została założona 25 marca 1977 roku. ROPCiO działał do 1981 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ruch powstał po podpisaniu przez Polskę Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka i Obywatela. Jego działacze starali się wymusić na władzach, by wprowadziły w życie ratyfikowane przez PRL międzynarodowe umowy, odnoszące się do przestrzegania praw człowieka i obywatela.
ROPCiO prowadził punkty konsultacyjno-informacyjne w kilkunastu miastach Polski, udzielał pomocy osobom prześladowanym przez instytucje państwowe, organizował akcje informacyjne i polityczne. Z inicjatywy działaczy ruchu powstały pierwsze w PRL wolne związki zawodowe
Założycielami ROPCiO byli między innymi generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz, Andrzej Czuma, Leszek Moczulski, Stefan Niesiołowski, Antoni Pajdak, ksiądz Jan Zieja, Wojciech Ziembiński i Adam Wojciechowski.

Tagi: 30 lat, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz