Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

30 rocznica powstania ROPCiO

0
Podziel się:

Zbliża się 30. rocznica powstania Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Ta największa po Komitecie Obrony Robotników opozycyjna organizacja w okresie bezpośrednio poprzedzającym utworzenie "Solidarności" powstała 25 marca 1977. Z tej okazji prezydent Lech Kaczyński wręczy działaczom ruchu ordery .
Andrzej Czuma, jeden z założycieli ROPCiO powiedział, że najważniejsze jest to, że wśród odznaczonych osób będą ci, którzy za swoją działalność nigdy nie zostali wyróżnieni. Andrzej Czuma dodał, że przyjęcie u prezydenta będzie pięknym doświadczeniem dla tych, którym nigdy oficjanie nie podziękowano za wkład w odzyskanie wolności przez Polskę.
Emil Morgiewicz, działacz ROPCiO, inicjatywę prezydenta przyjął z radością. Podkreślił zarazem, że 30 lat temu nikt nie myślał o odznaczeniach i profitach a każdy myślał, by dołożyć własną cegiełkę do rozpadu systemu komunistycznego.
ROPCiO w założeniach miał nieco inne cele niż KOR. Program obrony robotników represjonowanych po wydarzeniach z czerwca 1976 roku w Radomiu, Ursusie i Płocku miała uzupełnić idea walki o prawa obywtelskie i niepodległość.
Rzecznikami Ruchu zostali Andrzej Czuma i Leszek Moczulski. ROPCiO był drugą, obok Komitetu Obrony Robotników, jawnie działającą organizacją opozycyjną. Nazwa organizacji nawiązywała do ratyfikowanego przez Polskę na początku 1977 roku Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.
Ruch wydawał periodyk "Opinie". Prowadził też punkty konsultacyjno-informacyjne i pomagał prześladowanym przez władze PRL-u.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)