Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
misja
16.07.2009 09:50

40 lat temu statek Apollo 11 rozpoczął kosmiczną misję

40 lat temu statek Apollo 11 rozpoczął kosmiczną misję, której celem było lądowanie człowieka na Księżycu. 4 dni później amerykański kosmonauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w historii stanął na Srebrnym Globie. Amerykanie wygrali wyścig na Księżyc. Odnieśli ogromny sukces w kosmicznej rywalizacji z Rosjanami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lot na Księżyc trwał 4 dni, statek przebył 400 tysięcy kilometrów. Wyprawę przygotowywano 8 lat. Kosztowała ponad 25 miliardów dolarów. Rakieta Saturn V z zainstalowanym statkiem Apollo 11 wystartowała z przylądka Canaveral 16 lipca. Na pokładzie było trzech astronautów: Neil Armstrong, Edwin Aldrin i Michael Collins.

20 lipca o godzinie 22.56 czasu obowiązującego w Houston moduł badawczy "Orzeł" z Neilem Armstrongiem i Edwinem Aldrinem na pokładzie odłączył się od "Apolla" i wylądował w pobliżu księżycowego równika, na obszarze Morza Spokoju. Kilka godzin później Armstrong, jako pierwszy człowiek w historii stanął na Księżycu. Skomentował ten moment słowami: "Mały krok człowieka - olbrzymi skok ludzkości".

Po kilku minutach dołączył do niego Aldrin. Prace badawcze trwały 22 godziny, z czego ponad dwie godziny astronauci przebywali na powierzchni Srebrnego Globu poza modułem "Orzeł". Pobrali próbki księżycowego gruntu w promieniu 30 metrów od modułu. Rozstawili aparaturę oraz zatknęli flagę Stanów Zjednoczonych, przy której pozostawili pięć medali z podobiznami poległych wcześniej kosmonautów. Na okolicznościowej plakietce, przypiętej do flagi widniał napis: "Tutaj ludzie z planety Ziemia dotknęli po raz pierwszy stopą Księżyca. Lipiec, rok 1969 naszej ery. Przybyliśmy w celach pokojowych w imieniu całej ludzkości".

Następnie astronauci wrócili do "Orła" i wystartowali w stronę macierzystego statku "Apollo 11", pilotowanego przez Michaela Collinsa. Potem nastąpił udany powrót na Ziemię, wielka feta i wzniosłe słowa prezydenta Nixona: "To najwspanialszy tydzień od czasu stworzenia świata".

Choć program Apollo i wyścig na Księżyc miał podłoże polityczne, był wielkim osiągnięciem. Misje księżycowe przyczyniły się do znacznego wzrostu wiedzy o podróżach kosmicznych i dzięki nim nastąpił rozwój użytecznych technologii. Loty na Księżyc dowiodły również, że człowiek jest w stanie przełamać ograniczenia i ruszyć na podbój innych planet. Od czasu programu Apollo badania kosmiczne poszły w nowych kierunkach. Wykorzystuje się dziś promy kosmiczne, stacje kosmiczne i zrobotyzowane sondy wysyłane na dalekie planety.

Tagi: misja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz