Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

0
Podziel się:

Z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje, upamiętniające tą największą w naszej historii walkę o wolność.

W Programie 1 Polskiego Radia, od 1 sierpnia, codziennie przez 63 dni, po "Wiadomościach" o 8.00 nadawany będzie nowy cykl audycji - "Kalendarium Powstania" przygotowany przez Informacyjną Agencję Radiową.

W sobotę, 1 sierpnia, "Sygnały Dnia" (w godz. od 6.00 do 9.00) w całości będą poświęcone 65. rocznicy Powstania Warszawskiego. Gośćmi w audycji będą: prezydent Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Będa łączenia ze Studiem Otwartym Polskiego Radia usytuowanym przed Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej porozmawiają z Powstańcami i szczegółowo opowiedzą o obchodach rocznicowych.

W programie "Sobota z Jedynką" (w godz. od 13.00 do 19.30), Karolina Rożej zastanowi się, czym jest Powstanie Warszawskie dla młodych pokoleń, a także czym jest patriotyzm w XXI wieku: czy to przeżytek, czy też może nowa jakość? W audycji będzie mowa o historii Polski, jej znaczeniu w naszej pamięci, a także o tym, co przekazujemy naszym dzieciom i w jakim duchu je wychowujemy. Ponadto archiwalne zapisy wspomnień Powstańców i łączenia ze Studiem Otwartym. Transmisja sprzed pomnika Gloria Victis nadana zostanie w godz. od 16.50 do 17.30.

Wieczorem, w godz. od 23.05 do 00.00 nadana zostanie specjalna audycja Piotra Kordaszewskiego, Dariusza Michalskiego i Eugeniusza Ratajczyka "Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence". Znajdą się w niej nie tylko popularne pieśni sprzed 65 lat, lecz także interesujące wspomnienia Jana Ekierta, kompozytora słynnej "Szturmówki", wybitnego pianisty, uczestnika Powstania, który dał się poznać jako "pianista walczącej Warszawy".

W Programie 2 Polskiego Radia już od dzisiaj można wysłuchać wielu audycji poświęconych 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 22.30 wyemitowane będzie słuchowisko poetyckie "Muszę opowiedzieć" na podstawie wierszy Anny Świrszczyńskiej. Audycja jest zapisem 63 powstańczych dni w Warszawie. Twórcy słuchowiska zestawili bolesne opisy Anny Świrszczyńskiej z muzyką zespołu Lao Che z płyty "Powstanie Warszawskie".

1 sierpnia o godz. 16.05, Hanna Maria Giza wraz z Władysławem Bartoszewskim i Andrzejem Kunertem zapraszają do "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego". Tym razem tematem audycji będą "Organizacje militarne Państwa Podziemnego".

Wieczorem, o godz. 23.05 "Zginęli w Powstaniu" - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Marka Piekuta - historyka teatru, wykładowcy warszawskiej Akademii Teatralnej. Będzie to wspomnienie o aktorach, którzy w różnych okolicznościach w czasie Powstania stracili życie: wielkiej gwieździe lat międzywojennych Marii Przybyłko Potockiej, która zginęła przypadkowo, przygnieciona drzwiami własnego mieszkania w wyniku wybuchu bomby, aktorze komediowym i recytatorze Mariuszu Maszyńskim, rozstrzelanym wraz z całą rodziną, Zbigniewie Rakowieckim - aktorze rewiowym, występującym oficjalnie w teatrzykach jawnych, oddelegowanym tam przez AK - rozstrzelanym, Helenie Sulimie - pierwszej Racheli w prapremierowym wystawieniu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, która zginęła w okolicznościach nieznanych...

W niedzielę, 2 sierpnia, Bożena Markowska zaprasza do wysłuchania audycji "Byłem w Brindisi", będącej relacjami Jerzego Eysmontta, koordynatora wysyłającego samolotową pomoc dla powstańców (godz. 10.30), a o godz. 13.30 audycja Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej "Powstanie Warszawskie - losy ludzi i książek" z cyklu "Zagadki literackie". Gościem programu będzie krytyk literacki Tomasz Burek, który opowie o literaturze dotyczącej Powstania Warszawskiego, zarówno o książkach poetów, którzy zginęli w powstaniu - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zdzisława Stroińskiego, jak i tych pisarzy, którzy do motywu powstania powrócili po latach od tych wydarzeń - Jarosława Marka Rymkiewicza, Marii Dąbrowskiej, Stanisława Rembeka, Jarosława Iwaszkiewicza, Lesława Bartelskiego.

W czwartek 6 sierpnia w "Sezonie na Dwójkę" o godz. 18.00 "Codzienność sierpień - wrzesień 1944" . W audycji Hanny Marii Gizy powstańcze wspomnienia przedstawiające codzienność pełną dramatyzmu, krwi i śmierci.

Od 3 do 7 sierpnia na antenie radiowej Dwójki będzie można słuchać poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a od 10 do 14 sierpnia - wierszy Zdzisława Stroińskiego ("Czas na poezję", godz. 15.25-15.30).

W piątek 7 sierpnia reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego "Zosiu, Zośko, hej Zosieńko" (o godz. 14.15). O walkach Batalionu "Zośka" opowiedzą ich uczestnicy, m.in. Stanisław Sieradzki ps. "Świst". Kolejny reportaż tematyczny już 14 sierpnia o tej samej godzinie. Krystyna Melion przedstawi wspomnienia nieżyjącej już Hanki Brzezińskiej - aktorki i piosenkarki, która w czasie Powstania Warszawskiego śpiewała dla walczących żołnierzy, a także opiekowała się rannymi w szpitalu na ul. Długiej w dawnym hotelu Polskim ("Piosenka z barykad").

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego radiowa Trójka przygotowała wiersze Baczyńskiego w interpretacji Zbigniewa Zamachowskiego. Będzie można ich słuchać przez cały dzień, po każdym serwisie informacyjnym.

Program 3 Polskiego Radia będzie relacjonował wydarzenia organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Prowadzący przybliżą słuchaczom wyjątkowe wydawnictwa, które pojawiły się na rynku z okazji rocznicy. Trójka zaprosi również do udziału w koncertach i specjalnych grach miejskich.

Ponadto również w sobotę, w radiowej Trójce obie audycje "Zapraszamy do Trójki" (poranna w godz. od 6.00 do 9.00 i popołudniowa w godz. od 16.00 do 19.00) będą w całości poświęcone 65. rocznicy Powstania Warszawskiego. W popołudniowej audycji prowadzonej przez Roberta Kantereita przedstawiony zostanie specjalny cykl Tomasza Jeleńskiego - wędrówka śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W studiu pojawi się również Jerzy Sosnowski, który zaprosi na przedwieczorny koncert emitowany na żywo ze Studia im. Agnieszki Osieckiej, podczas którego Barbara Raduszkiewicz zaśpiewa utwory z albumu "Ptaki Powrotne".

W dniu rocznicy, 1 sierpnia, Polskie Radio Euro zaprasza do wysłuchania audycji "Miłość Powstańca", prowadzonej na żywo z Muzeum Powstania Warszawskiego (pasmo "Hyde Park", godz. 10.00-13.00). Motywem przewodnim programu będzie miłość: między dwojgiem ludzi - w trakcie 63 dni walk ludzie zakochiwali się w sobie, pobierali, przeżywali zawody miłosne i rozstawali na zawsze; miłość do ojczyzny - objawiająca się heroizmem i patriotyzmem walczących w Powstaniu; miłość braterska - wobec kolegów z drużyny, kompanii. O miłości w różnych jej aspektach prowadzący porozmawiają z uczestnikami Powstania oraz historykami.

O godzinie 16.00 w paśmie "Europejski Kalendarz Kulturalny" będzie można posłuchać o swoistej "modzie" na Powstanie Warszawskie. Artyści różnych dziedzin wracają w swojej twórczości do Powstania, używając do tego nowych środków wyrazu. Powstają filmy, animacje, komiksy, działające na wyobraźnię młodych Polaków. Wielu filmowców pracuje nad obrazami dotyczącymi Powstania, np. Juliusz Machulski przygotowuje superprodukcję na ten temat, a Tomasz Bagiński we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego film animowany "Hardkorr 44". O nowych sposobach docierania do współczesnego odbiorcy kultury z tematem powstania mówić będą artyści, socjologowie i kulturoznawcy.

A o godz. 18.00 transmisja koncertu "Warszawskie dzieci", który odbędzie się na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Zagrają m.in. Komety, Cinq G, Iza Kowalewska (Muzykoterapia), Lady Mocca, Marcin Olak Trio, Maleo Reggae Rockers. Artyści uczestniczący w koncercie pod patronatem Polskiego Radia Euro zaprezentują własne interpretacje piosenek z okresu Powstania Warszawskiego oraz utwory inspirowane tym wydarzeniem.

  1. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu dla Zagranicy rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 17.30 specjalną audycją w całości poświęconą tym wydarzeniom. Znajdą się w niej wspomnienia powstańców, reportaż o miejscach związanych z walkami, rozmowy z twórcami komiksów i piosenek o tematyce powstańczej. Gościem audycji z cyklu "Życie z pasją" będzie Edmund Baranowski - powstaniec z Batalionu "Miotła". Audycje związane z rocznicą znajdą się także w paśmie edukacyjnym o godz. 12.30.

Informacyjna Agencja Radiowa we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowała wyjątkową akcję z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - "Kartka z powstańczego kalendarza". Reporterzy IAR, korzystając z bogatych archiwów Muzeum, przygotowali materiały na każdy dzień Powstania oraz dodatkowo dwa po jego zakończeniu (czas pacyfikacji oraz wywózek), czyli łącznie 65 "kartek".

Materiały te zawierają wypowiedzi uczestników tamtych wydarzeń, dźwięki archiwalne oraz komentarze historyków lub innych osób, wzbogacające przekaz i przybliżające tamte wydarzenia. "Kartki" nie są jednak standardowymi materiałami historycznymi - każda z nich zawiera przekaz wzmocniony efektami dźwiękowymi, dobranymi specjalnie do treści materiału. Wyjątkowość wspólnej akcji IAR oraz Muzeum Powstania Warszawskiego polega na tym, że Muzeum udostępniło reporterom Agencji swoje archiwa, zawierające materiały unikatowe i często dotąd niepublikowane. Są to nie tylko dźwięki oraz wspomnienia, lecz także zdjęcia, które zostaną zamieszczone na stronie internetowej Informacyjnej Agencji Radiowej

IAR z okazji akcji "Kartka z powstańczego kalendarza" będzie umieszczać materiały reporterskie, relacje i zdjęcia z imprez towarzyszących obchodom Powstania oraz teksty i kalendaria przybliżające tamte wydarzenia. "Kartki" będą emitowane codziennie na antenie "Sygnałów Dnia" Programu 1 (około godziny 8.07), a następnie w pozostałych programach Polskiego Radia.

Dodatkowo, 1 sierpnia, w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego, reporterzy IAR będą prowadzić Studio Otwarte z Muzeum PowstaniaWarszawskiego (emisja w Jedynce). Gośćmi studia będą weterani, świadkowie Powstania, historycy, harcerze, wolontariusze oraz przewodnicy po Muzeum.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)