Notowania

wiadomości
19.04.2013 08:52

70 lat temu wybuchło powstanie w gettcie warszawskim

Podziel się
Dodaj komentarz

O godzinie 10.00 w Warszawie zawyją syreny. To bedzie hołd dla wszystkich ofiar zagłady. 70 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie.
Przed Pomikiem Bohaterów Getta Warszawskiego odbędą się dziś (godz. 10.00) główne uroczystości upamiętniające żydowskch powstańców. Bojownicy stanęli do nierównej walki z niemieckimi żołnierzami. Powstanie trwało niespełna 4 tygodnie, 16 maja na znak ostatecznego zakończenia likwidacji getta Niemcy wysadzli synagogę na Tłomackiej.
W uroczystościach rocznicowych weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także minister edukacji Izraela. Będą przedstawiciele Sejmu i Sentu RP. W uroczystościach udział weźnmie także Symcha Ratajzer-Rotem ps. Kazik - jeden z ostatnich żyjących bojowników z getta. Hołd powstańcom z 1943 roku oddadzą także przedstawiciele środowisk żydowskich.
Przed pomnikiem zostaną złożone wieńce i kwiaty. W trakcie uroczystości kantor Joseph Malovany wykona utwór El Malle Rachamim, a rabin odmówi Kadisz. Po części oficjalnej pod pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się, jak co roku, przemarsz pod pomnik Umschlagplatz.
Symbolem rocznicy powstania w gettcie warszawskim jest żółty żonkil. Kwiat symbolizujący pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile zakwitają w kwietniu, czyli w miesiącu, gdy wybuchło powstanie. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, co roku składał żonkile przed Pomnikiem Bohaterów Getta co roku. Organizatorzy obchodów apelują więc do warszawiaków, żeby dziś na znak pamięci przypinali do ubrania żółte żonkile. W stolicy kilkuset wolontariuszy rozdaje papierowe żółte kwiaty i zachęca do przyłączenia się do akcji wspominania gohaterów z getta.
Wieczorem o godzinie 21.30 sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich zostaną skierowane w niebo dwa snopy światła. W ten symboliczny sposób zostanie uczczona pamięć bojowników. To też symbliczne przypomnienie, że w Warszawa jest miastem dwóch powstań.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz