Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

82. Światowy Dzień Misyjny

0
Podziel się:

W orędziu na tegoroczny, 82. Światowy Dzień Misyjny papież Benedykt XVI zwraca przede wszystkim uwagę na konieczność głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie. Ksiądz prałat Jan Piotrowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce wskazuje, że papieskie orędzie nawiązuje do trwającego Roku świętego Pawła.

Benedykt XVI podkreśla potrzebę wyzwolenia człowieka z krępujących go więzów doczesności i podjęcie - w miłości i solidarności - głoszenia Ewangelii - mówi ksiądz Jan Piotrowski.

Po Niedzieli misyjnej, przypadającej 19 października, rozpocznie się w Polsce Tydzień Misyjny, pod hasłem "Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei". W tym roku, podczas Tygodnia Misyjnego będzie przybliżana postać księdza kardynała Adama Kozłowieckiego, który 61 lat spędził na misjach w Zambii.

Kardynał Adam Kozłowiecki zmarł 28 września ubiegłego roku w Lusace w Zambii. Miał 97 lat. Święcenia kapłańskie przyjął - wbrew woli szlacheckiej rodziny - w 1937 roku w Lublinie. Wojnę spędził w obozach Auschwitz i Dachau. Po wojnie wyjechał do Rzymu, gdzie złożył śluby zakonne i pojechał na misje do Zambii. W 1969 roku na własną prośbę został zwolniony z obowiązków arcybiskupa Lusaki aby wrócić do pracy misyjnej.

Oprócz modlitwy w intencji misjonarzy i edukacji na temat misji, w Niedzielę Misyjną zbierane są w kościołach datki na realizowane przez nich cele duszpasterskie. W ubiegłym roku w Polsce zebrano ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych, które Sekretariat Generalny w Rzymie przekazał na cele misyjne w Rwandzie i Burundii.

W związku z Tygodniem Misyjnym ponad 10,5 tysiąca polskich parafii otrzyma tzw. misyjne materiały liturgiczne, a których oprócz modlitw znajdują się katechezy i informacje na temat misji.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)