Notowania

zjazd
12.03.2010 13:43

8. Zjazd Gnieźnieński

Prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński powiedział, że rodzina jest w kryzysie i wymaga odbudowy. Prymas otworzył 8. Zjazd Gnieźnieński, zorganizowany pod hasłem "Rodzina nadzieją Europy".

Podziel się
Dodaj komentarz

Do niedzieli o kondycji rodziny w Polsce i Europie dyskutować będą przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, muzułmanów i Żydów, politycy, ekonomiści, ludzie kultury i mediów. W przesłaniu do uczestników zjazdu metropolita gnieźnieński podkreślił, że kwestionowanie małżeństwa i rodziny oznacza zakwestionowanie samych fundamentów europejskiego społeczeństwa i cywilizacji. Arcybiskup przypomniał, że Biblia mówi, iż Bóg stworzył mężczyznę i kobietę i z nich utworzył ludzką rodzinę.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, prawosławny arcybiskup Jeremiasz uważa, że w Europie potrzebna jest dyskusja na temat rodziny. Podziękował organizatorom kongresu, że nad tym ważnym tematem będą mogli się pochylić przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu.

Arcybiskup Jeremiasz podkreślił, że temat rodziny jest bardzo aktualny dla przedstawicieli wielu religii. Dodał, że hasło tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, "Rodzina nadzieją Europy", jest odważne. Głosi bowiem nie tylko afirmację rodziny, ale jest wyzwaniem wobec współczesnych wyzwań, postulatów, tendencji politycznych, filozoficznych, etycznych, a nawet ustawodawczych. Arcybiskup dodał, że ważne jest jasne zdefiniowanie rodziny i odrzucenie współczesnych tendencji zrównania rodziny z innymi związkami osób.

Rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich mówił o pozycji wspólnoty rodzinnej wśród wyznawców judaizmu. Podkreślił, że Żydzi sprawują wiele ceremonii religijnych właśnie w domu.
Arcybiskup Stanisław Gądecki przestrzegał, że jednym z podstawowych problemów współczesnej rodziny jest zwięszające się z roku na rok liczba rozwodów. Wiceprzewodniczacy Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że rozwód jest przeciwny Bożemu planowi, jakim jest małżeństwo i rodzina, ale nie omija niestety ludzi wierzących.

Pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego profesor Władysław Bartoszewski uważa, że to ważne, aby już dziś zastanawiać się, jakie wartości będą się liczyć dla naszych potomków. Profesor powiedział, że szansy dla przyszłości upatruje właśnie w sile wartości rodziny.

Trzydniowy zjazd ma być promocją tradycyjnego modelu rodziny. Do Gniezna przyjedzie, między innymi, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Rodziny, kardynał Ennio Antonelli. Udział w zjeździe polityków, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i profesora Władysława Bartoszewskiego, ma skłonić władze do większej pomocy rodzinom. Prezydent spotka się o 16.30 przy katedrze z mieszkańcami Gniezna, a o 17.15 wygłosi przesłanie do uczestników zjazdu.

Organizatorzy zjazdu spodziewają się około 600 gości, w tym 90 z krajów byłego ZSRR.

Polskie Radio jest patronem medialnym Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Tagi: zjazd, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz