Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ACTA - przed demonstracjami

0
Podziel się:

W kilku krajach Europy, również w Polsce, zapowiedziano na dziś protesty przeciwko porozumieniu ACTA. Jego przeciwnicy wyjdą na ulice także w Niemczech mimo decyzji niemieckiego rządu, który wczoraj ogłosił, że umowy na razie nie podpisze.

Ministerstwo spraw zagranicznych w Berlinie wycofało swoje wcześniejsze zalecenie podpisania tego dokumentu. Oznacza to, że Niemcy na razie go nie ratyfikują. Ale, jak zaznaczył rzecznik MSZ-tu, ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Dlatego przeciwnicy ACTA nie odwołali protestów, lecz będą dziś domagać się od rządu całkowitej rezygnacji z zamiaru podpisania porozumienia. W internecie wielu aktywistów wzywa użytkowników sieci do udziału w akcjach. "Wyjdźcie na ulice i otwarcie powiedzcie "Nie dla ACTA!". Anonimowe klikanie w internecie to dziecinada" - mówi w internetowym nagraniu jeden z nich.
Przeciwnicy ACTA zapowiedzieli dziś demonstracje i zgromadzenia w ponad 50-ciu niemieckich miastach. Po południu (od 15.00) odbędą się one między innymi w Berlinie, Hamburgu, Monachium i Frankfurcie nad Menem.

Koordynatorka protestów w Polsce, Magda Szecówka, powiedziała Polskiemu Radiu, że nie ma zgody na traktowanie społeczeństw jako biernego przedmiotu decyzji, podejmowanych gdzieś indziej przez kogoś, kto wie lepiej. W jej ocenie, mamy do czynienia z ogólnym niezadowoleniem społeczeństw w skali świata. Artur Syga, organizator marszu protestacyjnego w Krakowie, podkreśla, że jego uczestnicy - w kwestii ACTA - jednoczą się ponad podziałami politycznymi. Przewiduje, że rząd się ugnie. "Nie mają wyboru, przecież nie wyprowadzą na ulice przeciwko społeczeństwu czołgów", powiedział Polskiemu Radiu.

W Warszawie protestujący przeciw ratyfikacji umowy spotkają się o 14-tej pod Pałacem Prezydenckim.

W Krakowie protest rozpocznie się przed Zamkiem Królewskim na Wawelu. Organizator protestu, Artur Styga, zapowiada że przeciwnicy wprowadzenia międzynarodowej umowy przejdą głównymi ulicami Krakwa i zablokują dwa mosty.

Mieszkańcy Katowic zorganizowali happening połączony ze zbieraniem podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum w tej sprawie.
Organizatorzy planują przemarsz przez główne ulice i katowicki rynek. Mają nadzieję, że akcja przyczyni się do uświadomienia społeczeństwu zagrożeń, związanych z ratyfikacją dokumentu. Spodziewają się udziału kilkudziesięciu osób.

Podobne akcje zapowiedzieli użytkownicy Internetu w Koszalinie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Grupa organizacji pozarządowych, protestujących przeciwko wprowadzeniu umowy ACTA, wysłała wczoraj do premiera list. Dziękują w nim za podjęcie próby negocjacji. Domagają się również informacji, czy zostały już udostępnione wszystkie dokumenty w sprawie ACTA. Premier obiecał to internautom podczas niedawnej debaty.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał wczoraj w Krakowie, że jeszcze nie wszystkie dokumenty zostały przedstawione opinii publicznej. Na stronach internetowych ministerstwa zamieszczano ostatnie opinie w tej sprawie.
We wtorek i środę na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowano 11 instrukcji negocjacyjnych w sprawie ACTA. Jak ocenił minister Zdrojewski, emocje spowodowane przez podpisanie umowy powinny zacząć opadać.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)