Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
02.06.2007 20:37

Afganistan - Hummery przyczyną opoźnienia misji Polaków

Niewystarczające zabezpieczenia pancernych samochodów to jedna z głównych przyczyn opóźnienia afgańskiej misji. Według ministerstwa obrony, polscy żołnierze mieli na początku czerwca osiągnąć gotowość bojową i jednocześnie przejąć odpowiedzialność za prowincje Ghazni i Paktika. Jednak z informacji zebranych przez wysłannika Polskiego Radia wynika, że termin ten przesunie się o kilka, jeśli nie o kilkanaście dni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Samochody Hummer, jakie dostaliśmy od Amerykanów, mają zaledwie drugą klasę bezpieczeństwa. Armia Stanów Zjednoczonych jeździ tymczasem znacznie nowszymi autami, nawet piątej klasy bezpieczeństwa. Dlatego "polskie" Hummery stoją teraz w warsztatach w bazie w Szaranie i są dopancerzane przez naszych żołnierzy.
"Czekamy na szkło pancerne, żeby podwyższyć osłonę strzelca pokładowego. Chodzi o to, aby był cały osłonięty i by nawet jego czubek głowy nie wystawał poza osłonę" - wyjaśnił w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia wiceszef Polskiej Grupy Bojowej major Tomasz Biedziak. Dodał, że w środku auta żołnierze montują dodatkowe wkładki z kewlaru na podłodze i na drzwiach. Chodzi o to, by uchronić żołnierzy przed wybuchami min-pułapek.
W bazie w Szaranie pracują też mechanicy z zakładów produkujących Rosomaki. Sprawdzają elektronikę pokładową i usuwają drobne usterki, jakie pojawiły się podczas transportu.
Żołnierze z grupy bojowej zaczęli już co prawda jeździć na patrole, ale pod okiem Amerykanów. Sami będą prowadzić działania dopiero po przejęciu odpowiedzialności za prowincje Ghazni i Paktika.

Tagi: afganistan, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz