Notowania

afganistan
22.08.2010 07:16

Afganistan - Karzaj - firmy ochroniarskie

Prezydent Afganistanu formalnie podpisał dekret o rozwiązaniu wszystkich prywatnych firm ochroniarskich działających w kraju. Mają one czas do końca roku, by zakończyć działalność w Afganistanie. Sprawa stała się głośna w ubiegły wtorek, kiedy to prezydenccy urzędnicy zapowiedzieli taką decyzję.

Podziel się
Dodaj komentarz

Podpisanie przez prezydenta Afganistanu dekretu oznacza, że od dzisiaj ministerstwo spraw wewnęterznych przystępuje do precyzyjnego spisania listy działających w kraju firm ochroniarskich, zarówno afgańskich jak i zagranicznych. Lista będzie podana do publicznej wiadomości, a o decyzji prezydenta mają być osobiście informowani także pracujący w Kabulu dyplomaci.
Ocenia się, że w Afganistanie działają 52 firmy ochroniarskie, które zatrudniają od 26 do 40 tysięcy osób. Chronią one nie tylko prywatne firmy, ale także ambasady, urzędy, zagraniczne organizacje humanitarne, a nawet niektóre bazy NATO.
Prezydent Afganistanu argumentuje, że firmy często dublują działalność wojska i policji, a nierzadko działają z naruszeniem prawa. W ten sposób podważają wiarygodność rządu w Kabulu. Jednak przedstawiciele zachodnich ambasad czy organizacji argumentują, że afgańskie wojsko i policja nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa. Sami ochroniarze nieoficjalnie mówią, że wskutek decyzji Hamida Karzaja wiele zachodnich organizacji pomocowych wyjedzie z Afganistanu.

IAR

Tagi: afganistan, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz