Notowania

kryzys
04.09.2010 18:03

Afganistan - żywność - kryzys

W najbliższych tygodniach w Afganistanie należy spodziewać się poważnego kryzysu na rynku żywności. Wszystko przez powodzie, które nawiedziły sąsiedni Pakistan.To właśnie stamtąd Afganistan importuje większość żywności.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kataklizm spowodował, że ceny żywności w Pakistanie poszły drastycznie w górę, a to samo czeka niebawem Afganistan. W efekcie, Afgańczykom grozi głód, bo mogą nie mieć za co kupić jedzenia. Mohammad, który prowadzi na bazarze w Ghazni sklep z żywnością mówi, że już teraz wzrosły ceny niektórych produktów. "Wszystko drożeje. Jeszcze niedawno sprzedawałem duży worek mąki za 1400 afgani, a teraz już za 2 tysiące afganię - wyjaśnia.
Afganistan od wielu lat importuje z Pakistanu podstawowe towary takie jak mąka, zboże, cukier czy herbata. Według wielu specjalistów, takie uzależnienie to błąd strategiczny. Wpływowy poseł z Ghazni Daud Sultanzaj mówi w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia, że nadchodzący kryzys może popchnąć wielu Afgańczyków w ramiona talibów. "Talibowie będą rekrutować znacznie więcej ludzi, bo ludzie będą potrzebować pieniędzy i wsparcia ekonomicznego" - dodaje poseł.
Najbiedniejszym Afgańczykom w prowincji Ghazni będą pomagać amerykańscy żołnierze. Również Polacy stacjonujący w Ghazni zbierają informacje o najpilniejszych potrzebach mieszkańców.

Tagi: kryzys, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz