Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afganistan światowym centrum produkcji opium

0
Podziel się:

Produkcja opium w Afganistanie wzrosła w tym roku o 60 procent - alarmuje ONZ. Narody Zjednoczone opublikowały właśnie doroczny raport w sprawie narkotyków na świecie.

Afganistan światowym centrum produkcji opium
(PAP/EPA)

Z dokumentu wynika, że Afganistan ponownie jest największym na świecie producentem opium. ONZ twierdzi, że w tym roku w Afganistanie o 7 procent zwiększyła się także uprawa maku. Powodem jest m.in. wzrost cen na rynkach.

Afgańskie władze i wojska NATO od kilku lat niszczą hodowle maku. Równocześnie rząd prowadzi kampanię na rzecz zmiany charakteru upraw. Chodzi m.in. o to, by dofinansować rolnikom uprawy warzyw. Akcja nie przynosi jednak większych efektów.

Jean-Luc Lemahieu z ONZ podkreśla, że w tej sprawie potrzebne są znacznie poważniejsze wysiłki. _ Większa liczba gubernatorów musi zaangażować się w tę sprawę. Musimy uruchomić więcej programów społecznych, które pomogą społeczeństwu w rozsądny sposób usunąć uprawy opium. Musimy rozmawiać z sąsiadami Afganistanu o tym, jak walczyć z siatkami narkotykowymi po drugiej stronie granicy _ - dodaje.

Zobacz także: Afganistan centrum produkcji narkotyków (RT,ang.):

Szacuje się, że w Afganistanie jest teraz 80 procent światowej produkcji opium. Największą część tego narkotyku produkuje się w południowych prowincjach Kandahar i Helmand, gdzie trwają walki talibów z wojskami NATO. Wiadomo też, że to właśnie talibowie mają swoje udziały w dochodach ze sprzedaży opium.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t15457.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;wpadka;przemytnikow;miedzynarodowa;operacja,240,0,933360.html) Wielka wpadka, Kokaina za 100 mln dolarów Ładunek czystej kokainy przechwyciła policja na terenie Republiki Zielonego Przylądka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t73809.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/czesi;legalizuja;marihuane;bedzie;ja;mozna;kupic;w;aptece,28,0,930588.html) Legalna marihuana w aptece. Po sąsiedzku Od stycznia 2010 roku - zgodnie z czeskim prawem - posiadanie małych ilości środków odurzających, choć wciąż nielegalne, nie jest karane. Teraz ma się to zmienić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t91184.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przerazajace;statystyki;belgijscy;kierowcy;na;podwojnym;gazie,155,0,898971.html) Tu jest najwięcej nietrzeżwych kierowców Belgowie przodują w statystykach jeśli chodzi o liczbę wypadków drogowych, spowodowanych pod wpływem alkoholu, czy narkotyków.
KOMENTARZE
(0)