Notowania

iran
30.06.2009 08:12

Ahmadineżad wygrał wybory w Iranie. Ostatecznie

Rada Strażników Konstytucji potwierdziła wynik wyborów prezydenckich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Irańska Rada Strażników Konstytucji potwierdziła zwycięstwo w wyborach Mahmuda Ahmadineżada. Dotychczasowy prezydent otrzymał ponad 62 procent głosów, lider opozycji Mir Hosejn Musawi - o połowę mniej.

Rada wydała oświadczenie po ponownym przeliczeniu 10 procent głosów. Odrzuciła też oskarżenia o nieprawidłowy przebieg wyborów. Według niej głosowanie było _ najuczciwsze w historii Iranu _. Rywale Mahmuda Ahmadineżada po ogłoszeniu wyników trzy tygodnie temu uznali, że wybory zostały sfałszowane i złożyli skargi na ich przebieg. Wyliczyli prawie 650 nieprawidłowości,do których doszło podczas głosowania. Lider opozycji Mir Hosejn Musawi zażądał wtedy anulowania wyników i przeprowadzenia ponownych wyborów. Teheran się na to nie zgodził.

Ogłoszenie zwycięstwa Mahmuda Ahmadineżada doprowadziło do wybuchu największych zamieszek w Iranie od 30 lat. Na ulice wyszły wtedy setki tysięcy zwolenników opozycji. W starciach z policją zginęło co najmniej 20 osób, 1000 zostało rannych, kilkaset trafiło do aresztu.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz