Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ambasadorowie Czech i Słowacji oddadzą hołd R. Siwcowi

0
Podziel się
bErsRGyd

Ryszard Siwiec - rocznica - ambasadorzy

Ambasadorowie Czech i Słowacji oddadzą dziś (poniedziałek 9.09) hołd Ryszardowi Siwcowi. W dzień po 45. rocznicy samopodpalenia się Ryszarda Siwca dyplomaci złożą kwiaty przy pomniku upamiętniającym jego heroiczny czyn, który był protestem przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji.
Uroczystość odbędzie się przy Stadionie Narodowym o 11.00.
I sekretarz Ambasady Czech Jan Krivos podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że ta uroczystość jest podziękowaniem za bohaterstwo Polaka, który walczył o prawa Czechów i Słowaków. Jak zapewnia, Ryszard Siwiec dla Czechów i Słowaków jest bohaterem a jego czyn jest bardzo istotny. To jest symbol - tłumaczy Jan Krivos i dodaje, że środowiska, które cenią demokrację i wolność, o postaci Ryszarda Siwca nigdy nie zapomną.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński przypomina, że czyn Ryszarda Siwca miał wtedy niebywałe znaczenie. Jak tłumaczy - cały świat przymknął oczy na inwazję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji - "nie zrobiono wtedy nic". Dlatego właśnie - uważa prezes IPN - powinniśmy być dumni z gestu Ryszarda Siwca, "człowieka, który stał się wtedy głosem sumienia nie tylko Polaków ale całego świata".
Zarówno Czesi jak i Słowacy po odzyskaniu niepodległości nie zapomnieli o poświęceniu Ryszarda Siwca. Prezydent Czech Vaclav Havel przyznał mu pośmiertnie jedno z najwyższych odznaczeń w Czechach, Order Tomasza Masaryka pierwszej klasy. Prezydent Słowacji pośmiertnie odznaczył go Orderem Białego Podwójnego Krzyża, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym cudzoziemcom.
Imieniem Ryszarda Siwca nazwano też jedną z ulic w Pradze.

IAR

bErsRGyG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)