Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojsko
14.07.2008 08:57

Amerykanie stworzyli żołnierza przyszłości

Egzoszkielet dwudziestokrotnie zwiększa siłę żołnierza, który nosi aluminiowy pancerz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

_ Gazeta Wyborcza _ pisze o nowym wynalazku amerykańskich naukowców - egzoszkielecie.

Ważący 75 kilogramów aluminiowy pancerz ma doprowadzić do tego, że żołnierze będą kiedyś w stanie dorównywać antycznym herosom. Dziś, maszyna 20-krotnie zwiększa siłę swego _ kierowcy _.

Wojskowi planują, że już niedługo tak uzbrojeni żołnierze będą wykorzystywani do załadunku, przenoszenia skrzyń z amunicją, naprawy ciężkiego sprzętu czy noszenia rannych.

Temu, który kiedyś ruszy w egzoszkielecie do boju, będzie on dodatkowo zapewniał ochronę przed kulami. Amerykański żołnierz XXI wieku założy też na głowę hełm wyposażony w wyświetlacz, kamerę i system komunikacji.

Producent twierdzi, że aluminiowy kostium będzie można kupić za cenę małego samochodu - w USA są one prawie dwa razy tańsze niż w Polsce. Strategia firmy zakłada, że egzoszkielety najpierw wmaszerują do wojska, a potem trafią także do cywila - będą używane na przykład przez strażaków i robotników w fabrykach. Zapewne kiedyś pomogą też osobom niepełnosprawnym, także weteranom wojennym.

Zanim ta nowinka techniczna trafi do Iraku czy Afganistanu, inżynierowie będą musieli rozwiązać problem zasilania. Akumulatory ich egzoszkieletu wytrzymują ledwie pół godziny.

Tagi: wojsko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz