Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Anomalie pogodowe i skutki

0
Podziel się
bEgkZJoB

Mamy pogodowe anomalie i o tym, że klimat się ociepla, nie trzeba chyba nikogo przekonywać - mówi poranny gość rozmowy "W cztery oczy" w Radiu Opole przyrodnik dr Arkadiusz Nowak.
Przyrodnik podkreśla, że wystarczy by w atmosferze temperatura podniosła się o 0,2 stopnia to zaczynają się dziać dziwne rzeczy takie jak np. trąby powietrzne czy przesunięcia pór roku.
Raz na 10 lat ciepła zima może się zdarzyć, ale nie tak bardzo ciepła - dodaje Nowak. "Gdyby było normalnie, to raczej temperatury 10 - 8 stopni , a nawet wyżej na przełomie grudnia i stycznia nie powinny się zdarzyć, i rzadko zdarzają się zupełne braki opadów w miesiącach, w których te opady występowały" - mówi przyrodnik.
Ciepła zima może spowodować różne negatywne skutki w przyrodzie. Po przyjściu mrozów wymarznie część nasion, które zakiełkowały. Poza tym budzą się do życia organizmy, które powinny hibernować, na przykład owady. Nowak przypomina, że owady są niezwykle ważne dla gospodarki, w leśnictwie, w rolnictwie, w różnych sektorach tych, które związane są z produkcją roślinną. Ponadto owady są ważne dla przeżycia innych organizmów, które się nimi żywią. "Mieliśmy kilka dni temu sygnały z Opolszczyzny o wybudzeniu się nietoperzy" - dodaje.
Wybudzenie nietoperzy, rzadkich i pożytecznych gatunków, może spowodować, że nie doczekają one wiosny. Jak dodaje dr Nowak, trudno jest jednak prognozować, jaka będzie pogoda na dłużej niż dwa tygodnie.

IAR

bEgkZJpe
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)