Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Antyindyjskie pochody i demonstracje w indyjskim Kaszmirze

0
Podziel się:

W indyjskim Kaszmirze władze aresztowały przywódców dwóch ugrupowań separatystycznych. Mieli oni dzisiaj przemawiać na kolejnym wiecu zwolenników odłączenia Kaszmiru od Indii. W Dolinie Kaszmirskiej od kilkunastu dni trwają antyindyjskie pochody i demonstracje.

Dzisiejszy wiec zaplanowany został w centrum Śrinagaru, na placu, na którym w roku 1948 Jawaharlal Nehru obiecał Kaszmirczykom przeprowadzenie plebiscytu na temat przynależności terytorialnej ich kraju. Obietnica ta nie została dotąd zrealizowana.

Władze bezpieczeństwa twierdzą, że aresztowały Mirwaiza Umara Faruka (Mirwaza Umara Faruka) oraz Syeda Ali Shaha Geelaniego (Sajda Ali Szaha Gilaniego), przywódców dwóch ugrupowań separatystycznych, ponieważ otrzymały doniesienia o możliwym zamachu na ich życie. Jednocześnie władze zapowiadają, iż nie dopuszczą do kolejnych wieców, których uczestnicy domagają się uznania niezależności Kaszmiru od Indii. Służyć ma temu godzina policyjna, zablokowanie możliwości wysyłania SMS-ów, ograniczenia w nadawaniu lokalnych programów telewizyjnych oraz wprowadzenie do akcji tysięcy policjantów, żołnierzy i oddziałów paramilitarnych.

Według doniesień z Kaszmiru na siedmiu mieszkańców regionu przypada obecnie jeden funkcjonariusz sił bezpieczeństwa. Wydarzenia ostatnich kilkunastu dni pociągnęły za sobą śmierć kilkudziesięciu osób oraz obrażenia blisko tysiąca.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)