Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apostazja pod patronatem Piłsudskiego. Ruch Palikota zachęca

0
Podziel się:

Celem akcji jest poinformowanie Polaków, w jaki sposób mogą wystąpić ze wspólnoty wiernych.

Apostazja pod patronatem Piłsudskiego. Ruch Palikota zachęca
(Michal WARGIN/East News)

Ruch Palikota i portal internetowy Apostazja.pl zainaugurowali tydzień _ wypisywania się _ z Kościoła. Celem akcji jest poinformowanie Polaków, w jaki sposób mogą to zrobić.

Rzecznik klubu Andrzej Rozenek powiedział na konferencji prasowej, że dziś rozpoczął procedurę występowania z Kościoła. Podkreślił, że uznał, iż jest to naturalna czynność, którą już dawano powinien wykonać, ale do tej pory nie wiedział jak to zrobić.

Robert Leszczyński z Ruchu Palikota tłumaczył, że konferencja prasowa została nieprzypadkowo zorganizowana przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaznaczył, że jest on patronem polskich apostatów, ponieważ 24 maja 1899 roku wystąpił z Kościoła. Zrobił to dla miłości.

Procedura występowania z Kościoła katolickiego nie jest skomplikowana, tłumaczy dziekan wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Profesor ksiądz Józef Wroceński odpiera tym samym zarzuty posłów Ruchu Palikota, którzy mówią o _ rzucaniu kłód pod nogi _ tym, którzy chcą z kościoła wystąpić.

Ksiądz profesor Józef Wroceński powiedział, że ktoś, kto wymyśla takie akcje, nie zna prawa kanonicznego. Podkreślił, że wymagane jest bowiem złożenie aktu woli na piśmie w obecności księdza proboszcza. Formalne wystąpienie z Kościoła nie unieważnia jednak chrztu i innych sakramentów.

Z danych Kościoła Katolickiego wynika, że w 2010 roku wystąpiło z niego około 500 osób, czyli średnio 12 osób na diecezję.

To jest problem dla tych, którzy chcą z Kościoła wystąpić. Domagają się bowiem wykreślenia swoich danych z kościelnych rejestrów. W tej sprawie zwracają się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Wojciecha Wiewiórowskiego. Generalny Inspektor powiedział, że Kościół katolicki odmawia wykreślania danych z ksiąg chrztu. Podkreślił, że większość przypadków, które do niego trafiają dotyczy zakazu przetwarzania w przyszłości danych osoby występującej z Kościoła.

Generalny Inspektor zaznaczył, że kwestie związane z występowaniem z kościoła lub związku wyznaniowego są daleko poza zakresem zadań, którymi się zajmuje i dlatego pojawiają się problemy.

Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch o akcji Ruchu Palikota mówi krótko - to czysta propaganda. Podkreśla, że jeśli ktoś chce z Kościoła wystąpić, to może to zrobić. Ale Kościół to nie jest klub sportowy, z którego się wypisuje listownie, akt apostazji to istotny krok - mówi rzecznik.

Ksiądz profesor Józef Wroceński powiedział, że z Kościoła najczęściej występują ludzie młodzi i - jego zdaniem - jest to wyraz ich buntu. Na taki krok zdecydowało się także wiele osób, które wyemigrowały do Niemiec, tam bowiem obowiązuje podatek na kościół.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)