Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Archiwum literackie Artura Sandauera trafiło do Muzeum Literatury w Warszawie

0
Podziel się:

Archiwum literackie Artura Sandauera, krytyka, eseisty i tłumacza, po 20 latach od jego śmierci trafiło do Muzeum Literatury. Obejmuje ono rękopisy i maszynopisy prozy autora, z własnoręcznymi poprawkami tekstów oraz eseje i szkice. Ważną część zbioru stanowią dokumenty osobiste, a zwłaszcza korespondencja, w tym obszerny zespół listów: Juliana Przybosia i ponad 50 - Witolda Gombrowicza.

Ofiarodawcą zbiorów jest syn Sandauera- Adam. Przekazał on też Muzeum ocalałą część archiwum Brunona Schulza, która po wojnie trafiła do jego ojca. Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie Janusz Odrowąż-Pieniążek podkreśla, że materiały "schulzowskie" stanowią bardzo ważną część przekazanych zbiorów.

Kierownik działu rękopisów w Muzeum Literatury, kustosz Tadeusz Januszewski zwraca uwagę, że archiwum Artura Sandauera można podzielić na trzy główne części: pamiątki po nim, korespondencja oraz archiwalia po Schulzu i Gombrowiczu.

W zbiorach jest kilkaset listów, między innymi także od Jerzego Giedroycia, Juliana Przybosia, ale również umowy wydawnicze.

Adam Sandauer zaapelował także do innych spadkobierców o przekazywanie podobnych zbiorów do użytku publicznego. Adam Sandauer powiedział też, że symbolicznie jego własnością, ale pozostającą w depozycie Muzeum Literatury pozostały trzy listy napisane do jego ojca przez: żonę, siostrę oraz od Witolda Gombrowicza. Jak dodaje, w domu pozostała cała biblioteka Artura Sandauera oraz jego dyplomy i odznaczenia.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)