Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
arcybiskup
20.04.2008 13:56

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź pożegnał się z wiernymi

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zapewnił, że w archidiecezji gdańskiej będzie czerpał z wartości, wydarzeń i doświadczeń z metropolii Warszawsko-Praskiej. Hierarcha pożegnał się z wiernymi podczas Mszy św. dziękczynnej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. W czwartek papież Benedykt XVI mianował go na stanowisko metropolity gdańskiego, na którym zastąpi odchodzącego na emeryturę arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Duchowny powiedział, że będzie tęsknił za katedrą praską i samą diecezją, w której zaznał dobra, życzliwości, przyjaźni i serdeczności. Poprosił wiernych o modlitwę w intencji swej posługi, gdyż - jak zauważył - jego nowa misja jest "posłaniem i naznaczeniem, trudnym w wymiarze ludzkim."

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź powiedział, że przyjmuje nominację na metropolitę gdańskiego z pokorą i ufnością. Powtórzył, że nie zabiegał o nią, lecz przyjął ją w duchu posłuszeństwa Ojcu Świętemu. "Biskup jest człowiekiem drogi. Jej kierunek i geografię wyznacza wola Chrystusowego Namiestnika" - zaznaczył. Dodał, że rdzeń jego kapłańskiej posługi wyraża jego biskupie zawołanie: "Milito pro Christo!" (Walczę dla Chrystusa).

Ustępujący metropolita warszawsko-praski wyznał, że pokochał Pragę. Przypomniał jej krwawą przeszłość: rzeź Pragi, powstania niepodległościowe, Bitwę Warszawską i wydarzenia po II-ej Wojnie Światowej.

Podkreślił, że w historii prawobrzeżnej Warszawy ważną rolę odgrywał też błogosławiony Ignacy Kłopotowski. Arcybiskup Głódź podziękował Benedyktowi XVI-u za jego beatyfikację. Zauważył, że jako wydawca prasy i książki katolickiej mógłby on być patronem czasów, w których oddziaływanie mediów jest tak silne. Hierarcha zaznaczył, że środki masowego przekazu mogą zarówno służyć prawdzie i dobru, jak i sprzeniewierzyć się tym wartościom.

Duchowny zaznaczył, że warszawski Kościół powinien otworzyć się na problemy mieszkańców stolicy. Jak wyjaśnił, należą do nich kryzys wartości, pojęciowy zamęt, sekularyzacja oraz nowe formy życia, które tworzą wizje bez Boga, Dekalogu i zasad moralnych.

Arcybiskup Głódź pełnił posługę na Pradze od października 2004-go roku. Ordynariuszem diecezji pozostanie do najbliższej soboty. Wtedy, w południe odbędzie się jego ingres do nowej diecezji, w katedrze w Gdańsku-Oliwie. Potem, na osiem dni zastąpi go biskup pomocniczy Stanisław Kędziora. Następnie kolegium konsultorów wybierze administratora diecezji, który będzie nią zarządzał do wskazania nowego ordynariusza przez Papieża.

Tagi: arcybiskup, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz