Notowania

premiera
16.07.2010 09:40

Austria - premierę przerwała burza

Gwaltowne nocne burze nad Austrią udaremniły wystawienie premiery "Carewicza", operetki Franza Lehara na największym festiwalu operetkowym w Europie w Moorbisch. Operetkę - wystawianą na naturalnej scenie nad brzegiem jeziora Neusedlersee, którą Lehar napisał zafascynowany sztuką Gabrieli Zapolskiej -organizatorzy musieli przerwać po pierwszym akcie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z decyzją o wznowieniu operetki organizatorzy czekali niemal godzinę. Gdy dyrektor festiwalu ogłosił, ze widzowie mogą się rozejść, gwałtowna ulewa omal nie doprowadziła do tragedii. W strugach deszczu tysiące widzów opuszczały w popłochu widownię, uciekając do zaparkowanych samochodów.

Organizatorom udało się do dwóch głównych ról zaangażować wybitnych spiewaków. Rolę Carewicza grał rumuński tenor Tyberiusz Simu, a jego kochankę Sonię - Aleksandra Reinprecht z Wiedeńskiej Opery.

"Carewicz" to opowieść do libretta Beli Jenbacha i Heinza Reincherta, opartego na sztuce Gabrieli Zapolskiej. Sztukę tę obejrzał Lehar w Wiedniu w 1917 roku. Zainteresował go temat. Libretto, zatrzymując motywy sztuki, zmienia wiele jej szczegółów. U Zaoplskiej carewiczem był najstarszy syn Piotra Wielkiego Aleksander. U Lehara bliżej nieokreślony następca tronu, żyjący pod koniec XIX wieku.

Tagi: premiera, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz