Notowania

wiadomości
10.03.2011 12:58

Banki - wyzwania - formy elektroniczne

Liczba punktów akceptujących karty płatnicze zwiększy się w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat o kilkaset tysięcy - przewidują eksperci ze Związku Banków Polskich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku, w ramach rozwoju usług mobilnych i obrotu bezgotówkowego upowszechnianych będzie też wiele innych udogodnień dla klientów. Wśród nich będą stosowane już od ubiegłego roku karty z mikroprocesorami czy karty bezstykowe, umożliwiające dokonywanie płatności poprzez zbliżenie ich do czytników bez potwierdzania PIN-em.
Obecnie w Polsce jest około 240 tysięcy punktów akceptujących karty płatnicze. Według bankowców powinno być od 550 do 600 tysięcy.
W ocenie Krzysztofa Pietraszkiewicza, upowszechnienie elektronicznej administracji wpłynie w dużym stopniu na rozwój gospodarki. Banki chcą mieć w tym udział, wprowadzając między innymi nowe metody zarządania ryzykiem. Placówki bankowe i ich klienci mogą korzystać z biura usług informacji kredytowej, baz danych Związku Banków Polskich i Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor.
Do tych planów bankowców, by wykorzystywać w coraz większym stopniu osiągnięcia elektroniki dostosowują się klienci. Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że ponad 16 milionów osób ma dostęp do swoich rachunków bankowych poprzez internet.
W ocenie zarządu Związku Banków Polskich, ponad 75% obywateli korzysta dziś z usług bankowych. Banki rocznie udzielają około 17 milionów pożyczek i kredytów, z tego prawie 230 tysięcy kredytów na cele mieszkaniowe o wartości blisko 50 miliardów złotych.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz