Notowania

Barack Obama
03.04.2009 16:18

Barack Obama: Przyjechałem do Europy, by odnowić nasze partnerstwo

"Przyjechałem do Europy, by odnowić nasze partnerstwo" - powiedział w Strasburgu Barack Obama. Podkreślił też, że istotne jest wzmacnianie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś w Baden-Baden rozpoczyna się szczyt NATO, który jutro przeniesie się do Strasburga.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykański prezydent przemawiał do trzech tysięcy młodych ludzi z obu stron niemiecko-francuskiej granicy. "NATO jest największym sojuszem wojskowym w historii" - podkreślił kilka godzin przed jubileuszowym szczytem. Obama przekonywał między innymi, że NATO miało istotny wpływ na wyjście państw Europy Wschodniej zza "żelaznej kurtyny".

Obama dużo słów poświęcił przyszłości misji w Afganistanie. Przypomniał, że w ostatnich tygodniach podjął decyzje o wysłaniu do tego kraju 21 tysięcy dodatkowych żołnierzy. Dodał, że poprosił też sojuszników o większe zaangażowanie w Afganistanie - wojskowe i cywilne.

"Robimy to z jasnych powodów - by wykorzenić terroryzm, który zagraża każdemu z nas. Także dlatego, by wyszkolić afgańską armię i jak najbardziej przybliżyć dzień, w którym nasi żołnierze powrócą do domów. Nie mamy żadnego interesu w okupowaniu Afganistanu "- dodał Barack Obama.

Amerykański prezydent wezwał też do ściślejszej współpracy Stanów Zjednoczonych z Europą i jej - jak podkreślił - "dynamiczną Unią". Podkreślił, że obie strony Atlantyku powinny łączyć wspólne wyzwania i cele.

Barack Obama mówił też między innymi o międzynarodowych konfliktach - na Bliskim Wschodzie, czy związanym z irańskim programem atomowym. Poruszył także takie tematy jak globalny kryzys ekonomiczny, bieda w krajach Trzeciego Świata oraz potrzeba walki ze zmianami klimatycznymi.

Przemówienie amerykańskiego zostało entuzjastycznie przyjęte przez młodzież z Francji i Niemiec. Wielokrotnie było przerywane oklaskami.

Tagi: Barack Obama, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz