Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barbórka w Halembie

0
Podziel się:

Dziś święto patronki górników - Świętej Barbary. Pracownicy kopalń nie bawią się jednak - jak co roku - przy golonce i górniczej orkiestrze. Tragedia w kopalni "Halemba", gdzie zginęło 23 ich kolegów, zmieniła dzień zabawy w dzień zadumy.

bETevjHF

Według górników, Barbórka już nigdy nie będzie tym samym świętem co kiedyś. Stała się dniem wspomnień i pamięci o trudzie i poświęceniu.

W uroczystościach barbórkowych w kopalni "Halemba" wziął udział wicepremier Andrzej Lepper. Wicepremier złożył górnikom życzenia, aby jak najrzadziej musieli zjeżdżać na dół w celu ratowania kolegów.

Piotr Luberta, przewodniczący związku zawodowego ratowników górniczych powiedział, że tegoroczna Barbórka będzie inna niż wszystkie - poważna i spokojna. Piotr Luberta powiedział, że górnicy będą się modlić za ofiary tragedii w Halembie, nie będzie też przyznawania medali i zabaw.

bETevjHH

Świętą Barbarę uważa się ją za jedną ze Świętych Wspomożycielek, pomocnych przy konaniu i prowadzących do Boga. Z czasem przyjęli ją za swą patronkę ludzie wykonujący niebezpieczne zawody: marynarze, artylerzyści, a przede wszystkim - górnicy.

bETevjIi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)